Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. La inregistrarea in revisal se trec doar sporurile ocazionale? Am vorbit cu cativa colegi si sustin ca in cazul cadrelor didactice se trece in revisal salariul de baza care apare in edusal( adica cel cu sporul de vechime, dirigentie, merit, etc. incluse), si se trec doar sporurile pt zone izolate, cpf, simultan,.., in revisal. E corect asa? #-o Multumesc !!!
In REVISAL se introduc toate sporurile care se acorda in baza c.i.m. , indiferent de caracterul acestora , permanent sau nepermanent.
Art. 3 din HG 500/2011:
(1)Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2)Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
...
g) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
...
In speta, legea nu prevede niciun caracter al sporurilor care se introduc in REVISAL.
Buna ziua.Uvem un spor de ore suplimentare care este trecut in revisal, dar nu si pe contract, este gresit? Daca da, il stergem din revisal? Multumesc.
Multumesc pentru raspunsul dvs rapid. Si inca o intrebare va rog....sporurile de week-end si ore suplimentare se pot introduce in revisal la angajarea salariatului in procente? Noi asa am facut pana acum, este ok? Am trecut 1% si 75% .
Intrebare revisal
alexandra24
stie cineva daca scrie undeva ca trebuie sa introducem toate sporurile in revisal,cele fixe dar si cele variabile,urmand a fi modificate lunar?Mie mi s-a spus ... (vezi toată discuția)
Revisal
ana_abo
Salutari tuturor!
Pentru noul revisal se vor parcurge la preluare datele din contracte, se salveaza [u]dar ca si noutate este doar introducerea salariului ... (vezi toată discuția)