Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri Revisal

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. La inregistrarea in revisal se trec doar sporurile ocazionale? Am vorbit cu cativa colegi si sustin ca in cazul cadrelor didactice se trece in revisal salariul de baza care apare in edusal( adica cel cu sporul de vechime, dirigentie, merit, etc. incluse), si se trec doar sporurile pt zone izolate, cpf, simultan,.., in revisal. E corect asa? #-o Multumesc !!!
freeelis a scris:

Se pot introduce , insa eu sunt de pare sa se completeze doar in luna in care se acorda.

va referiti ca si suma cand se face statul de plata? De exemplu salariatii nostrii fac in fiecare luna ore suplimentare si lucreaza si sambete. De aceea noi am introdus la toti la angajare in procente sporurile. Din pacate nu este explicat concret nicaieri cum trebuie sa procedem corect si legal.
Exact, m-am referit la sumele cand se intocmesc statele de plata.

Sunt de acord cu dvs ca nu exista instructiuni precise cu privire la REVISAL , insa munca suplimentara este platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

In Revisal , procentul introdus se va aplica la intreg salariul si nu numai la orele respective.
freeelis a scris:

Exact, m-am referit la sumele cand se intocmesc statele de plata.

Sunt de acord cu dvs ca nu exista instructiuni precise cu privire la REVISAL , insa munca suplimentara este platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

In Revisal , procentul introdus se va aplica la intreg salariul si nu numai la orele respective.

asa este, aveti dreptate. Este insa f greu sa modificam lunar sumele deoarece avem vreo 300 de salariati. Credeti ca la un eventual control cineva se va lega de faptul ca sunt introduse in procente sporurile?

Nu cred asta, mai ales ca vede ca sunt operate in REVISAL.
freeelis a scris:

Nu cred asta, mai ales ca vede ca sunt operate in REVISAL.

Multumesc mult pt raspunsuri