avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate ioana28_02

Activitate ioana28_02

Buna ziua! Sunt angajat ca sofer pe tir de 1 an si 4 luni si vreau sa imi dau demisia. Am pe cartea de munca trecut minimul pe economie si nu am beneficiat de concediu pana acum. Credeti ca as putea cumva sa primesc banii pe concediu daca imi depun demisia sau cum trebuie sa procedez inainte? Multumesc, o zi buna!
Buna ziua! Suntem o familie din Calarasi, care in urma cu o luna urmam sa fim fericiti pentru ca urma sa vina pe lume baietelul mult dorit. Pe 24 noiembrie 2014 am fost la un control de rutina a sarcinii, deoarece termenul de 9 luni era depasit cu 8 zile. S-a hotarat internarea, ne-au spus ca totul este in regula, ca nu necesita cezariana si ca nu este de nastere. Pe 27 noiembrie la ora 8:00 au apucat-o contractiile, iar la 16:00 au transportat-o in sala de nasteri si a stat in travaliu pana la ora 2:00 dimineata cand s-a nascut micul Stefanel, un copil dezvoltat complet (pe tot parcursul sarcinii totul a decurs perfect normal, analizele au fost bune si el era dezvoltat complet). In tot timpul travaliului medicul nu a facut nimic altceva decat sa doarma, probabil din cauza faptului ca nu a primit bani de la noi. Dupa ce in sfarsit a sosit medicul ne-a spus ca bebelusul nu respira, iar dupa 30 de minute acesta dorea sa-l declare mort. Ni s-a spus ca a stat fara oxigen 1 ora si 20 minute, timp in care inima i-a batut, dar s-a ales cu o hemoragie cerebrala. Dupa alte interventii ale altor medicii copilul a putut fii resuscitat si a fost transportat catre maternitatea Polizu cu elicopterul smurd.In prezent este internat la spitalul Marie Curie, unde este in stare grava. Nu respira singur ci printr-o incizie, traheostoma, este alimentat pe sonda, ochisorii inca nu ii poate deschide, nu plange, isi misca manutele si piciorutele involuntar. Dupa parerea noastra nu a fost o boala genetica sau alte probleme de cauza naturala, ci o grava culpa medicala.
Va rog spune-ti-mi parerea dumneavoastra, as putea avea castig de cauza in cazul in care l-as da in judecata de palpraxis? si cum ar trebui sa procedez? Va multumesc. O seara placuta!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
VA multumesc frumos.
Buna seara! Sunt eleva in anul III a scolii postliceale sanitare si in prezent sunt insarcinata in 2 saptamani.Ar trebui sa nasc prin noiembrie, iar cursurile se vor termina in iulie cand voi sustine si examenul final, puteti sa-mi spuneti va rog frumos daca in acest caz voi putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Va multumsc. O seara placuta!