avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate Inusk

Activitate Inusk

Sunt angajata unei societati din 2008 pe functia de lucrator gestionar ( gestiune comuna cu inca 3 colege). De 3luni ma aflu in concediu de crestere a copilului. La inceputul anului trecut s-a efectuat in cadrul raionului un inventar, in urma acestuia a reiesit un minus de 50.000 de lei.. Am fost agasata sa semnez un angajament de plata cum ca ma oblig sa platesc partea mea de suma... Am semnat ca aceasta sa_mi fie oprita doar din garantia materiala... Garantia care o aveam la momentul respectiv nu acoperea suma pe care o aveam de achitat. Acum doua zile am primit o citatie cum ca sunt chemata in judecata pt neachitarea respectivei. Angajatorul sustine ca am pagubit firma....pe ce baza face asta, nu am furat... Sa se dovedesca lipsa care a iesit, mentinez ca, cu 6luni inaintea inventarului am trecut dintr-un program de gestiune in altul, adica anumitia angajati ai firmei au facut transferul stocului de multe miliarde dintr-un program in altul. De unde stiu ca lipsa nu reiese de acolo? Este normal sa se faca acest transfer fara un inventar cu inchidere de gestiune? Au dreptul sa ma actioneze in instanta acum in concediul de crestere a copilului? Va multumesc!