avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate andreibonis

Activitate andreibonis

Răspuns la discuția Probleme cu vecinul
Am fost la politie, am declarat cele intamplate, am crezut ca rezolv ceva, pana la urma a trebuit sa mut masina in alt loc pentru ca nu poate nimeni sa se inteleaga ca respectivul. Vecinului meu, de exemplu, i-a deschis poarta, a intrat in curte, i-a deschis usa la casa, a intrat in casa sa-i spuna sa mute si el masina din fata casei lui (a vecinului). In casa era doar sotia lui, care s-a speriat foarte tare, dar au trecut peste episod pentru ca nu e bine sa se "puna" cu el. Ne-am intalnit ambii la politie (eu si asta cu service-ul) sa gasim o solutie, el tipa de nu-l mai acopereau trei politisti, si pana la urma am "cedat". Problema in continuare ar fi siguranta mea. Nimic nu il multumeste pe om si nu se va lasa pana nu-i va iesi planul, presupun ca ala de a ma face sa ma mut de aici.
Buna seara

Am o problema cu un vecin care este si persoana juridica, adica are un atelier service si un parc auto compus din mai multe cap-tractor cu vagoane (TIR-uri). Problema este ca el nu poate intra cu TIR-ul in curtea service-ului daca eu am masina parcata in fata gardului meu, mai exact pe bucata de pamant dintre gard si drum, zona care oricum imi deserveste accesul in curte la mine, zona de care eu am grija vara si iarna, la deszapezit, etc. Am incercat cu vorba buna sa-i explic ca nu-i normal sa parchez in fata gardului altui vecin, ca ma supar cu ceilalti si ca normal e sa parchez la mine in fata. Am facut un compromis si am parcat in alt loc decat in fata casei mele, pana intr-o dimineata am gasit gardul cazut (rupt de TIR). L-am chemat si i-am cerut explicatii si mi-a spus ca nu stie dar ca asa se va intampla mereu. Din acea zi am parcat masina in fata gardului meu, in zona in care a fost lovit gardul. De atunci ma striga ziua, noaptea sa vin sa mut masina. Am facut-o si pe asta pana in seara asta cand iar mi-a spus sa nu mai parchez pentru ca el se duce la primarie si declara ca eu ii incurc activitatea si ca va lovi masina si nu va despagubi cu nimic pagubele. Si pe langa toate acestea m-a amenintat in mod direct si-mi promite ca-mi va parea rau ca nu fac ce zice el. S-o consider amenintare? Pot merge undeva sa declar si eu ce s-a intamplat? Cu ce pot sa-l combat fara sa ajung prin instanta? Exista vreo lege care sa-i "starneasca" interesul si sa se linisteasca? Va multumesc.