avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1835 soluții astăzi
Forum Activitate ACAC

Activitate ACAC

Răspuns la discuția Furt de identitate pe Facebook
Bump! (e dupa ora 12, o noua zi deci sper ca nu e impotriva regulamentului)
Chiar as avea nevoie de un raspuns pana dimineata! Va multumesc in avans.
Răspuns la discuția Furt de identitate pe Facebook
Multumesc pentru raspuns!
Da, stiu ce este o anagrama, nu e cazul aici. In cazul de fata, e ceva de genul (un exemplu la intamplare) Maea in loc de Mara.
Poza o prezinta pe doamna, motiv pentru care mi-au spus unele persoane (care nu au treaba cu legea sau ceva) ca se poate considera furt de identitate. Repet, e o poza de grup pe care o au toti cei din poza, insa cu zoom pe dansa.
Asadar, numele nu este exact ca al dansei si poza o au peste 20 de persoane. De asemenea, in mesajele private nu s-a specificat niciodata "Sunt *nume*" sau ceva de genul. Se poate deci considera, sub orice forma, furt de identitate sau orice alta infractiune? Mai astept pareri.

PS: Am invitat la discutie Consultanti online la momentul actual. Sper ca nu am incalcat vreo regula a forumului, doar ca am nevoie de un raspuns pana dimineata la prima ora. Va multumesc!
Buna ziua!
Am o mica problema cu care as dori sa ma lamuriti.
Eu sunt major, eram intr-o zi intr-un local cu niste prietene minore si in gluma, una din ele s-a decis sa ii creeze o pagina de facebook dirigintei ei. A facut asta de pe telefonul ei (atat mail-ul cat si contul de FB) iar mai apoi a ramas fara baterie, asa ca le-am imprumutat telefonul meu sa se logheze, necrezand ca este ceva grav sau cu consecinte legale.
Pe acel cont mentionez ca numele era gresit cu o litera fata de cel al doamnei in cauza, respectiv un t in loc de r, daca asta conteaza.
A fost pusa ca poza de cover o poza cu toata clasa dansei, nu doar cu dansa, si de profil, aceeasi poza cu zoom pe fata. Poza o are toata clasa dansei deci este publica, nu privata. Apoi, dupa finalizarea contului (cu nume gresit) au inceput sa trimita cateva mesaje in gluma altor elevi. Nu au fost jigniri sau injurii de nici un fel, doar lucruri menite in gluma. Acestea au fost trimise si de pe telefonul meu.
Doresc sa stiu daca:
1. Se considera furt de identitate? (nu a fost activ decat cateva ore si nu s-a folosit pentru a obtine nici un fel de informatie privata)
2. Sunt si eu de vina, pentru ca a fost accesat contul (dupa ce era deja facut) de pe telefonul meu, sau doar persoana care l-a creat?
3. Se poate scadea nota la purtare chiar daca absolut toate acestea s-au petrecut in afara incintei scolii, in timpul liber, si nu a fost publicata nici o poza sau informatie din incinta scolii?
Multumesc!