avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1146 soluții astăzi
Forum Activitate ilielud

Activitate ilielud

Răspuns la discuția supraevaluare imobil
nu doresc sa jignesc dar ca in orce meserie incerci sa evoluezi si in domeniul expertizei cand invoci decrete pana in 1984 etc esti depasit vezi Standarde internationale de evaluare...Discutia cu utilizator@6 doresc sa o vada toata lumea ca de accea se numeste forum.
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
D-le Gigi in problemele astea nimeni nu merge pe minciuni si fantezi.eu daca fac obiiectiuni la raport le fac pe adevar si pe ce este in teren, atunci instanta pe ce baza aproba sau nu obiectiunile.Expertul este de neatins.de ce nu au acces si firmele de specialitate pe langa M.J. ci doar pensionari de pe alte vremuri.
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
multumesc domnule GigiPopa
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
am cerut opinia unui alt expert,al treilea,sa uitat peste raport si a spus ca expertul desemnat nu a raspuns la concluzii,adica nu a consemnat suma finala si argumentele pt accea suma.
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
va rog sa imi spuneti daca expertul este obligat sa prezinte expres reconcilierea rezultatelor.eu am trei valori expertul nu a raspuns care este
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
2875 ron metrul este exagerat pt o constructie de 15 ani realizata in regie proprie.ponderea este obligatorie in orce calcul de evaluare?consultantul imi spune ca expertul desemnat a facut sa zic asa magarii dar nu vrea sa exemplifice ;deduc eu motivul-sant totusi colegi.azi am avut termen-sa desemnat un expert in instalati.
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
Este corect ca expertul sa i-a din N 256/1984 metru patrat la valoarea de 2875 lei vechi; Ex: expertul zice asa: 2875rol (lei vechi)metru=2875ron(lei noi) metrul; nu a tinut cont de nimic(devalorizare,inflatie,etc); este corect?
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
Imobilul evaluat in dosarul meu este compus din doua corpuri : 1si 2, prin aceeasi metoda si anume metoda costului standard. La corpul 2 vechi de doi ani ponderea valorica a elementelor de structura este de 38%. La corpul 1 vechi de 15 ani expertul nu a luat nici un fel de pondere ceea ce a dus la o supraevaluare a cladiri; pot sa il recuz pe expert?
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
buna ziua.in ultimele zile am rasfoit raportul de expertiza de sute de ori si m-am lovit in multe calcule de o suma sau un coefficient nu stiu ce este dar exemplific dintr-un calcul; valoarea tehnica actualizata /abrev.=vta/ rezulta de; vta=(262.916rol:10.000)ron x 11127,983=292.572 lei (ron) NU INTELEG VALOAREA DE 11127,983 SAU COEFICIENT CE ESTE/?SI DACA ESTE PUSA CORECT VIRGULA. VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția supraevaluare imobil
da domnule asistentul a fost in teren,impreuna au facut masuratorile,asistentul a facut obiecti. asistentul la cererea mea a intocmit un al doilea raport in care imi calculeaza materialele si manopera l-am depus la dosar si este trecut cu vederea.