Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... supraevaluare imobil
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

supraevaluare imobil

buna seara,intr-un proces de partaj pentru un imobil, in care eu trebuie sa despagubesc partile implicate in proces,expertul desemnat a evaluat imobilul la suma de 90.000 euro, in raportul de expertiza nu explica cum a ajuns la suma asta enorma.in parallel am angajat alt expert acceptat de instanta care a evaluat imobilul la suma de 23.000 euro.intre cele doua sume este o diferenta enorma iar judecatoarea de sase termene nu dispune un supliment de expertiza.cum sa procedez in cazul instantei si a expertului (PE CARE IL SUSPECTEZ DE LUARE DE MITA) care a supraevaluat imobilul.VA MULTUMESC.
Acceptati rezultatul de 90.000 de euro si spuneti instantei ca nu aveti de unde plati sulta si cereti sa fiti d-voastra despagubit de ceilalti :)
Expertul d-voastra ce calitate are? Este expert asistent?
Sau e vorba despre o expertiza extrajudiciara?
DlGoe, utilizator
este expert asistent.am cerut instantei si o expertiza cu trei experti,dar pur si simplu nu aproba .
ilielud, utilizator
Sunt probleme distincte cu solutionare distincta,expertizele de evaluare imobil,tergiversare dispunere supliment de expertiza,suspiciunea de luare de mita-
Referitor la evaluarea bunului imobil,este important de analizat inclusiv normativele utilizate de catre cei 2 experti si in special criteriul care a generat diferenta evidenta de evaluare
Dvs analizand cele 2 expertize nu ati constatat daca instabilirea pretului tehnic au fost utilizate dispozitiile aceluiasi decret
Verificati valorile gradului de uzura tehnica reala si normativele utilizate de catre cei 2 experti,
eventualele corectii,corectiile la valoarea tehnica si in special coeficientii de individualizare
Referitor la suspiciunea de luare de mita...daca nu aveti probe temeinice ,este delicat a va hazarda intr-o eventuala plangere penala
dupa ce am facut, sa zic asa un pic de scandal respectivul expert imi spune bineinteles neoficial ca totusi ar putea reduce suma la 50.000 euro.oricum ar fii expertiza asta nu are nici o valoare,scade asa din pix 40.000 euro? am cerut sa calculeze materialele inglobate in constructie si manopera si instant nu dispune treaba asta,doar asa pot dovedi ca valoarea nu este m-ai mare de 25.000euro; cu indulgenta suma aceasta
ilielud, utilizator
Este hazardat a emite opinie,in lipsa documentelor care au stat la baza evaluarii
Dvs sunteti in posesia celor 2 expertize
Aveti posibilitatea sa apelati direct la un expert tert care analizand strict cele 2 evaluari sa concluzioneze asupra temeiniciei factorilor de evaluare
ynocentta, utilizator