Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... partaj
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

partaj

buna dimineata, as avea si eu o intrebare, cum se face o evaluare pentru un partaj, se ia un anunt din ziare de la o firma cu pretul pe metru patrat pentru o casa la cheie si se inmulteste cu metri patrati de la casa pentru care trebuie facut partajul, s-au trebuie facute alte calcule? va multumesc!
Evaluarea se face obligatoriu prin intermediul unei expertize tehnicee specialitatea constructii efectuata de un expert tehnic judiciar desemnat de instanta printr-o tragere la sorti.

Aveti posibilitatea de a va angaja un expert parte de aceeasi specialitate ca si cel desemnat de instanta.
multumesc pentru raspuns, am avut expert dat de instanta, dar dumnealui a luat un anunt dintr-un ziar cu o firma care face case la cheie a luat pretul de 335 Euro/mp si a inmultit cu suprafata utila a imobilului care trebuie facuta evaluarea, este corect asa?
71Ica, utilizator
Aveti posibilitatea sa formulati obiectiuni la raportul de expertiza si sa le depuneti in scris, cu nr. de inregistrare/ data primit de la arhiva tribunalului, la dosarul cauzei. La obiectiuni atasati documente certe care sa va sustina punctul de vedere.
Instanta va analiza observatiile dvs. si dupa caz, va solicita expetului sa raspunda la observatiile formulate.
In functie de concluziile raportului de expertiza, observatiile formulate de dvs. la raportul de expertiza, raspunsurile expertului la observatiile formulate si documentele existente la dosarul cauzei (inclusiv cele care au stat la baza evaluarii facute de catre expert), instanta de judecata va da o hotarare.
Expertiza judiciara se face prin convocarea partilor, studierea actelor, prezentarea la fata locului, observarea directa a imobilului si a pozitiei acestuia, daca este sau nu racordat la utilitati etc.