avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate aniella70

Activitate aniella70

Buna ziua ! ma aflu in proces de partaj cu fostul meu sot din data de 18.02.2013 . Cererea de chemare in judecat a fost facut de el dar in cererea respectiv nu a trecut un autoturism care se afla in posesia lui . Eu am facut cerere reconventionala unde am cerut sa fie si acel bun partajat intrucat a fost achizitionat in timpul casatoriei, chiar daca este imnatriculat pe numele lui . La inceputul procesului , fostul sot a contestat existenta automobilului . Eu am dovedit existenta lui prin inscrisuri , si atunci el a spus ca este dezmembrat in Italia . Neputand face dovada casarii lui , cu 5 luni mai tarziu a depus la dosar un contract de vanzare cumparare antidatat, facut intre el si mama lui , spunand ca a vandut masina inainte de divort. Mentionez ca la inmatriculare pe 4.04.2012 am platit taxa de poluare 11740 lei in 4 aprilie 2012, iar din contract reiese ca a vandut-o cu 1000 euro in data de 10.04.2012 , adica dupa nici o saptamana . Nu se vere clar ca acel contract este fals? Masina figureaza si acum la taxe si impozite pe numele lui , la adresa unde am locuit in timpul casatoriei , mai mult in luna iunie 2013 a recuperat si taxa de poluare pe care am platit-o cand eram casatoriti. Cum este posibil asa ceva? Cum sa dovedesc ca minte? Ca acel contract este fals? Avocata pe care am angajat-o sa ma reprezinte la partaj m-a sfatuit sa depun o plangere penala la politie pentru uz de fals si declaratii false, ceea ce am si facut , dar agentul care se ocupa de caz a spus ca este greu de dovedit falsul , intrucat semnaturile nu sunt false si masina o putea vinde si fara semnatura mea . Totodata mi-a sugerat sa fac o plangere la politia rutiera pentru ca pretinde ca a vandut-o si nu s-au perfectat actele .Am facut si lucrul acesta , iar agentul de serviciu a spus ca o sa-l oblige pe noul proprietar sa inmatriculeze masina pe munele lui . Oare am facut bine?...Nu e ca si cum am recunoscut vanzarea masinii?? Ce ma sfatuiti sa fac? El am mintit de la inceputul procesului schimbandu-si declaratiile de la o sedinta la alta, in plus vrea jumatate din apartamentul da la mama mea ,pe care ne-a facut acte , pastrandu-si dreptul de uzufruct, dar autoturismul cumparat de el , asa cum spuneam in timpul casatoriei , vrea sa-l sustraga de la masa partajabila. Va rog, ajutati-ma !!!! Sfatuiti-ma ce sa fac?