avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Activitate SimionCrina

Activitate SimionCrina

Răspuns la discuția Conditii somaj
Multumesc mult pentru raspuns.

As mai avea doua intrebari.

Prima, in legatura cu situatia expusa mai sus:

In ultima luna, respectiv martie, trebuia sa ramana in concediu sotul meu, iar eu ar fi trebuit sa merg la serviciu incepand cu data de 2 martie. Insa, firma la care am lucrat a intrat in insolventa, postul mi-a fost desfiintat, iar eu nu am fost anuntata. Pot face angajare la o alta firma retroactiv(adica din 2 martie, cand in mod normal ar fi trebuit sa.mi reiau activitatea)? Daca ma angajez mai tarziu(incepand cu 9 Martie), am continuitate intre CCC si noua angajare? Sau acele zile lipsa intre CCC si noua angajare constituie discontinuitate?

A doua intrebare:

Daca o persoana lucreaza 2 ore pe zi, poate benificia de indemnizatie crestere copil? Sau trebuie neaparat sa aiba cel putin jumatate de norma?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Discuție Conditii somaj
Buna ziua!

Am urmatoarea situatie:

M.am angajat pentru prima data in septembrie 2006 si am lucrat pana in iunie 2007.
Am incetatat activitatea si, din iunie 2007 pana in septembrie 2008 mi.am terminat studiile.
In noiembrie 2008 am nascut primul copil si, pe baza diplomei de studii am beneficiat de indemnizatie crestere copil pentru 2 ani.
M.am reangajat in decembrie 2010 si am intrat in concediu crestere pt al doilea copil in iulie 2011, respectiv martie 2013 pentru al treilea.
In situatia data pot beneficia de indemnizatie somaj? Ultima firma la care am lucrat a intrat in insolventa. Daca beneficiez de somaj, pentru cate luni?

Multumesc anticipat.
Discuție Somaj
Buna ziua!

Am intrat in concediu crestere copil in 30 martie 2013 pana in 30 martie 2015. Am auzit ca eu as avea dreptul la concediu 23 luni,iar a 24-a trebuie sa si.o ia sotul. Este adevarat?
Daca este adevarat, cum trebuie sa procedez, intrucat sotul nu poate sta acasa o luna? Raman acasa in ultima luna si pierd indemnizatia de 600 lei sau ma intorc la serviciu incepand cu 1 martie?

Totodata, firma la care am lucrat nu ma mai poate reprimi. De aceea,momentan sunt nevoita sa cer somaj. Astfel:

-daca sunt nevoita sa raman acasa in ultima luna si sa pierd cei 600 lei, respectiva luna se considera ca facand parte din acest concediu si in acelasi timp ar trebui sa.mi reiau activitatea la terminarea de drept a concediului?
-actele de somaj cand trebuie depuse? (fie ca voi piedre ultima luna,fie ca nu)

Multumesc anticipat si toate cele bune!