avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate badea i

Activitate badea i

Lucrez la un hipermarket si mi se impune sa satau 8 ore pe casa. Intreb daca este corect sa vin cu 15 min inainte si la inchidere sa stau inca +15 min pana imi face banii si bineinteles trebuie sa activez in acest timp cu munca de genul sa spal pe jos...
Va rog sa imi spuneti daca legea impune ca numararea banilor sa se daca in vele 8 ore de munca.
Incerc sa aflu prin metode matematice de ce la un 2700 brut am luat doar 1774 !? lucrand vinerea mare 8 ore si pe 29 (luni) 10 ore lucrate.
Problema mea este ca mi-a platit cele 2 zile simplu nu si cu sporul de 100%. Daca nu ma inteleg cu ei, am sa va contactez. Multumesc!
Ok. Multumesc mult.
Buna ziua! Mai am o nelamurire. Daca luna are 20 zile lucratoare salariul este impartit la 20 zile si se scoate plata la ora, iar in cazul ca are 22 zile lucrate se imparte la 22 zile?
Buna ziua. Licrez intr-un hypermarket si as vrea sa stiu cum se calculeaza salariul in functie de cate zile lucratoare sunt in luna respectiva. Mentionez ca am 2700 lei brut si in luna Aprilie am muncit 22 zile din care 2 sunt legal libere. As vrea sa stiu cum se platesc acele 2 zile libere legal. Multumesc anticipat!