avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate Munteanu12

Activitate Munteanu12


Si daca face procura si pune casa pe numele meu, pot contesta creditorii aceste acte?
A fost un credit de nevoi personale si nu s.a mai platit de 4 ani de cand au divortat.
Prin procese ma refer ca prima data am fost in judecata cu banca respectiva apoi banca a vandut datoria unor recuperatori si acum suntem in judecata cu firma de recuperatori.

Mama poate face procuri sau declaratii, vreau sa zic ca nu pretinde nimic din casa, este de acord sa lase partea ei in favoarea mea sau a tatalui doar ca daca se face partaj atunci clar se va executa silit partea ei.
Eu cred ca faptul ca nu s.a facut partaj initial este singurul motiv pt care acum inca avem casa. Pt ca nu se stie inca ce parte revine cui. Daca se face partaj, se stabileste clar ce parte ii revine si gata. Se executa. Cred eu.
Tocmai de aceea incerc sa cautam o posibilitate sa rezolvam fara a cere partaj. Vrem sa facem in asa fel incat sa scoatem casa din bunurile ei. Ca sa ne lase in pace.

Sa ramana intre ea si recuperatori. Sa urmareasca alte bunurile care le are sau care le va avea in viitor si asa mai departe.
O intrebare va rog.
Daca pe cartea funciara iese ca nu este ipotecata casa si rezulta ca mama nu a girat cu casa, inseamna ca tatal meu poate trece casa pe numele meu, spre exemplu?
Si poate astfel trecem de necazul asta?

Nu stiu ce optiuni putem avea..si nu stiu ce sa facem..
Am avut avocat la inceputul proceselor dar era foarte scump si spre sfarsit a inceput sa nu isi mai dea deloc interesul asa ca am renuntat la el..

Ma ajutati cu niste sfaturi va rog?
Va multumesc din nou pentru ajutor.

Nu este vorba de o suma foarte mare, cred ca partea mamei ar valora mult mai mult fiind o casa mare, cu curte s.a.m.d
Suma datorata cred ca este undeva in jur de 7mii de euro.

Eu am sa ma interesez, am sa scot o carte funciara si am sa revin cu informatii.
Va multmesc mult pt ajutor tutror!
Va multumesc foarte mult pentru mesaj.

Da, de-alungul anilor au tot venit hartii - prima oara de la banca respectiva, care a incercat sa isi recupereze banii, dar noi nu am avut cum sa ii platim - si spre sfarsit datoria a fost vanduta la o firma de recupertori de datorii care ameninta cu executarea silita.
Hartiile vin in continuare pe numele mamei.
Da, pe fiecare hartie scrie si suma datorata. (care acum are si dobanzi adaugate de la recuperatori)

Eu am incercat sa caut raspunsuri si am gasit un model de Declaratie de renunţare la dreptul de proprietate asupra unui bun imobil - ne ajuta daca mama intocmeste aceasta declaratie?

Si inca ceva, tatal meu nu a aprobat in nici un fel imprumutul. Cum a putut gira cu casa? A falsificat semnatura tatalui? Se pot contesta actele acelea cu banca daca dovedim ca el nu a fost de acord?

Multumesc mult!
O seara buna!
Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti daca este posibil ca mama sa intocmeze un act notarial prin care sa renunte la partea ei din bunuri?
Poate face asta si din tara straina in care este stabilita?

Multumesc!
Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat mai clar si scurt posibil.

Parintii mei au divortat acum 4 ani dar nu au facut partaj.
Dupa despartire, mama s-a instalat undeva in alt continent si la un moment dat au inceput sa vina acasa (la mine si la tata) foi de la executori siliti.
Se pare ca mama facuse niste imprumuturi, a girat cu casa si cand a plecat nu le-a mai platit.
Ameninta cu executarea silita din casa chiar daca parintii mei au divortat si practic, tata locuieste acum in casa si in plus de asta, noi nu am avut habar de imprumuturi.

Intrebarea mea este, exista vreo posibilitate ca tatal meu sa inceapa niste actiuni judecatoresti prin care sa o scoata in mod fortat pe mama de pe contract sub motiv ca, timp de 4 ani nu a venit sa isi ceara bunurile, nu s-a folosit de ele si nici nu a contribuit la intretinerea acestora? (vorbind aici de casa)

Daca nu, mama poate intocmi un act notarial prin care sa renunte la partea ei?

Multumesc din suflet!