avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate sylvia71

Activitate sylvia71

Buna ziua, sunt o mama disperata a unui baiat de 24 ani care a plecat in Cehia sa munceasca. Pana aici toate bune.....de unde era cazat si pana la munca avea de strabatut cu masina mai bine de 20 km. Intr-o dimineata incetosata in drum spre locul de munca a dat peste un barbat intins pe jos, pe care nu a avut cum sa-l evite. mentionez ca acest barbat era intins pe jos, nu se stie daca mort sau viu, daca l-a accidentat altul si l-a lasat acolo. Masina s-a avariat doar dedesupt , fara capota, geam avariat. ,,C'' nestiind unde sa sune pentru ajutor si nu stia sa vb limba ceha a mers la prima sectie de politie. In urma cercetarilor el fiind acuzat ca nu a respectat viteza ptr evitarea oricarui pericol si suspendarea carnetului de conducere pe 3 ani. Familia victimei a primit despagubire de la asigurator o suma considerabila iar apoi dupa 11 luni l-a dat in judecata pe fiul meu ,,C'' sa-l despagubeasca si el ptr ca a fost si vina lui. ,,C'' si-a luat un avocat iar in urma proceselor s-a stabilit ca are de dat 7000 de Euro familiei +taxe judiciare+avocat= 14 000 Euro. Va rog sa-mi spuneti si sa ma indrumati daca se mai poate face ceva, care ar fi demersurile ptr a iesi din aceasta problema. Banii acestia nu-i are de unde sa-i plateasca, ce se intampla daca nu are din ce plati. Va multumesc!
va multumesc mult! Deci pastram contractul individual de munca :) O seara frumoasa tuturor!
Buna ziua,
Lucrez la o asociatie de proprietari cu contract individual de munca si am dori sa schimbam in conventie de prestari servicii. As dori sa stiu care sunt demersurile, care sunt avantajele sau dezavantajele in ambele situatii. Care sunt creantele de platit la bugetul de stat la conventia civila de prestari servicii. Unde trebuie dusa conventia de prestari servicii in caz ca optam sa il folosim.
Mentionez ca sunt noua in acest domeniu si mi-ar fi de mare folos ajutorul dvs.