avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate urechiatcarmen

Activitate urechiatcarmen

nu este intabulat, tocmai aici ne-a oprit OCPI. Oare o astfel de actiune in instanta cu primaria (Deva, judetul Hunedoara) are sanse de reusita, este doar o formalitate sau se poate transforma intr-o lupta fara invingatori?
In anul 1975 mama mea, in prezent decedata, a achizitionat, in rate un apartament, in baza legii 4 din 1973. Acum, cand am deschis succesiunea am constatat ca nu o putem face deoarece nu putem prezenta titlul de proprietate pe apartament si deci acesta nu poate fi intabulat (OCPI respinge). Actele pe care mama mea le are pentru a dovedi proprietatea asupra apartamentului sunt: CONTRACTUL DE CONSTRUIRE, PROCESUL VERBAL DE PREDARE-PRIMIRE, CONTRACTUL DE IMPRUMUT IN RATE, LA CEC).
Se pare ca mama ar fi trebuit sa primeasca acest titlu de proprietate de la Primarie, lucru care nu s-a intamplat. Acum eu, in calitate de fiica si mostenitor am solicitat in scris primariei eliberarea unui duplicat sau a unei adeverinte care sa ateste eliberarea/neeliberarea actului in cauza. M-i s-a spus ca nu se regaseste in arhivele lor si nu pot elibera nici un fel de adeverinta, pentru ca legea 4 din 1973 fiind abrogata nu au temei legal
In aceste conditii OCPI nu poate intabula apartamentul, ( in lipsa titlului de proprietate) si deci nu se poate face succesiunea si nu exista nici o alta solutie acceptata pentru rezolvarea impasului. Ce pot face?