avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Activitate md3v

Activitate md3v

Răspuns la discuția Agresiune fizica
Am facut plangere penala in timpul mentionat de lege.

Intrebarea mea este, daca ma sfatuiti sa dau sau nu in judecata Politia Orasului pentru modul in care au gestionat situatia si "reclama" pe care mi-au facut-o.
Discuție Viol sau santaj
El cunostea mai multe secrete din familia ei. A santajat-o prin amenintari pentru ca ea sa se culce cu el si chiar s-a lasat supusa anumitor perversiuni.

Acest caz, in care a santajat pentru beneficii sexuale, fara agresiune fizica, este considerat viol?
In data de 28.12.2014 ma situam intr-un club. Intorcandu-ma la masa unde ma aflam cu prietenii dinspre bar, un individ a turnat bautura pe spatele meu. M-am intors catre el si l-am intrebat ce a insemnat actiunea sa, iar el m-a ignorat total.
Fiind acolo pentru a petrece reintalnirea cu fosti colegi de liceu, am vrut sa continui deplasarea spre masa mea, dar, intorcandu-ma spre directia initiala, unul din amicii sai s-a impins in mine si a bolborosit ceva. Eu l-am ignorat si m-am alaturat mesei mele.
Analizand cele intamplate, am considerat ca este mai bine sa ii instiintez pe cei de la intrare (bodyguard-zii) despre cele intamplate. Odata ajuns la ei, i-am explicat celui mai in varsta cele mai sus mentionate, ei aparand acolo chiar in momentul incheierii explicatiei mele. Eu am precizat ca ei sunt cei pe care vroiam sa ii cheme la o discutie matura in vederea evitarii unui conflict, moment in care el a sarit intre noi.
Cei doi l-au impins catre mine pana cand eu am ajuns langa usa. Cel care a turnat bautura pe mine, a deschis usa si m-a invitat sa ies, iar eu am inchis-o la loc si am refuzat invitatia acestuia, moment in care m-a lovit cu pumnul in gura.
Initial, am avut intentia sa ripostez, dar, intr-un moment de ratiune, am decis ca este mai bine sa nu fac asta (diverse discutii precedente cu ai mei) si m-am aruncat in "4 labe", bodyguard-ul fiint mai mic de statura decat mine, pentru a ma feri de pumnii care zburau de la cei doi.
Sesizand ca usa clubului a fost deschisa, am iesit din club si am blocat usa cu mana si piciorul stang, iar cu mana dreapta am apelat numarul de urgenta "112" (consideram ca este mai intelept decat ar fi fost sa apelez la prietenii din interiorul clubului). Alte 2 cunostinte se aflau pe scari si m-au vazut iesind in 4 labe ...

Dupa aproximativ 5-7 minute, ajunge ambulanta SMURD (cand am raspuns la intrebarea dispecerei ca sangerez, a decis sa trimita si ambulanta), moment in care am dat drumul usii si m-am apropiat de asistenti. Imediat ce mi-au acordat primul ajutor, am sesizat o masina de politie. M-am indreptat catre masina, din ea iesind 2 politisti de la primarie - Politia Locala -, m-am prezentat si le-am spus ca sunt apelantul numarului de urgenta. Mi s-a indicat sa apelez la colegii de la sectie, care tocmai ajunsesera, deoarece ei nu au dreptul sa intervina. Drept urmare, m-am indreptat catre agentul a carui geaca reflectorizanta mi-a sarit in ochi.
Ambulanta ajunsese de la 11 km, din resedinta de judet - unde este Spitalul de Urgente -, Politia Locala a venit urmatoarea, iar patrula de la Sectia de Politie a Orasului a ajuns ultima.
M-am prezentat si am precizat ca sunt apelantul numarului de urgenta. Agentul mi-a cerut un act de identitate si eu i-am inmanat C.I., sora mea (care se aflase de asemenea in club) ajungand langa mine, iar cel care m-a lovit iesind din club. Eu am spus agentului ca este unul din cei care m-a lovit si dupa legitimare l-a urcat in masina de patrula.
Agentul mi-a solicitat sa ma urc si eu in masina de patrula, iar eu am refuzat, precizand ca este necesar sa il legitimeze pe cel de al doilea agresor si ca eu trebuie sa parasesc locatia cu ambulanta, anterior urmand sa ma prezint la sectie pentru a da declaratii. Auzind raspunsul meu, agentul a insistat sa il insotesc, spunand ca ma leaga, daca ma opun, eu reamintindu-i ca sunt apelantul numarului de urgenta si ca incalca legea prin ceea ce imi cere. Agentul m-a prins de mana stanga si a inceput sa traga de mine, sora mea m-a prins de mana dreapta pentru a ma tine pe loc, iar agentul a impins-o de piept de doua ori pe sora mea, aceasta scapandu-mi mana. Cel de al doilea agent, vazand cele intamplate m-a prins de mana dreapta, amandoi tragandu-ma spre masina patrulei.
Nereusind sa ma urce cu forta in masina, sora mea s-a interpus intre masina si noi (eu si cei 2 agenti care ma impingeau din spate, tinandu-ma cu mainile ridicate in laterale). Sora mea, plangand, le-a solicitat in nenumarate randuri sa ma elibereze pentru ca sunt solictantul ajutorului si nu agresorul, iar acestia au cedat intr-un final.
M-am indreptat catre ambulanta, iar inainte sa ma urc in aceasta, al doilea agresor a iesit din club si eu i-am instiintat indata pe cei 2 agenti. Dupa legitimare si suirea acestuia in masina patrulei, m-am urcat in ambulanta care m-a dus la Spitalul de Urgente.
Dupa primirea ajutorului medical, eliberarea actului de primire de ingrijiri medicale si primirea confirmarii ca pot parasi spitalul din partea medicului am plecat spre sectia de politie din orasul meu cu ajutorul unui taxi.

Intrand in sectie am sesizat urmatoarele persoane: individul care m-a lovit insotit de un necunoscut, o individa care ii insotea la masa pe agresori, cei doi de la Politia Locala, cei doi din patrula de la sectie si agentul de garda.
Cei trei au fost invitati sa paraseasca sectia pentru ca au terminat si acestia s-au conformat. Eu am ramas singur in sectie cu cei 5 agenti mentionati mai sus.

Agentul mai in varsta urla ca asa ne-a invatat tata (este persoana publica) pe mine si fratii mei sa facem. Cel tanar m-a amenintat de ultraj pentru ca i-as fi rupt degetul (avea aratatorul mainii drepte infasurat intr-un tifon patat cu rosu - este mod care il vazusem in copilarie de a ii speria pe cei dusi la sectie). Eu l-am rugat sa faca acest lucru pentru ca am destui martori care pot confirma ca nu am pus mana pe nimeni (ma tineau cu mainile ridicate in laterale - am precizat mai sus) si astfel i-am inchis gura.
Simtindu-ma agresat, am mentionat ca voi depune o plangere impotriva celor doi agenti ai patrulei pentru modul de abordare a situatiei, moment in care agentul in varsta m-a scuipat, s-a ridicat si a trantit usa de la registratura politiei.
Stiind ca nu sunt obligat sa dau in clipa respectiva declaratia/plangerea impotriva celor doi, am solicitat sa mi se returneze cartea de identitate si l-am intrebat pe agentul in varsta cum se numeste. Acesta mi s-a prezentat pe numele de familie si a spus ca imi returneaza C.I. cand termina de completat procesul verbal.
Vazand ca in procesul verbal scria ca cetateanul "eu" a provocat scandal si a participat la acesta efectiv, am refuzat sa il semnez, mi s-a inmanat C.I. si am parasit sectia de politie.


Ulterior, am depus la Inspectoraul Judetean de Politie o plangere penala si administrativa impotriva agentilor din patrula care a intervenit in urma apelului efectuat de mine la numarul de urgenta "112".
In urma plangerii am depus o declaratie si la IPJ, fiind citat de comisarul sef. Am rescris cele precizate in plangerea penala si administrativa impotriva celor doi agenti, precizand atat in plangerea initiala, cat si in declaratia ulterioara ca imi rezerv dreptul de a apela la instantele superioare, instantele judecatoresti si totodata si la mass-media.
In data de 06.03.2015, voi depune plangere si impotriva celor doi agresori, pe baza certificatului medico-legal care mi-a fost eliberat in data de 30.12.2014, certificat care sustine ca necesit 7-8 zile de ingrijiri medicale.



1. Este adevarat ca pot depune plangerea impotriva celor doi agresori in termen de 90 de zile de la data evenimentului? - In vechiul Cod Penal stiu ca era un termen de 60 de zile.

2. Am primit procesul verbal prin recomandata, care prevede o amenda de 500 de lei pentru provocarea scandalului din club. Am contestat procesul verbal la judecatorie, acum astept alte instiintari.

3. Ce sfaturi imi puteti da in legatura cu situatia mea. Sunt dispus sa merg pana la CEDO cu plangerea, tinand cont ca mi-au fost incalcate drepturile de cetatean al unui stat democratic si, de asemenea, coplatitor al salariului celor implicati (agentilor).

Va multumesc anticipat pentru sfaturi (ajutor).
Cu stima,
MD V