avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Viol sau santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Viol sau santaj

El cunostea mai multe secrete din familia ei. A santajat-o prin amenintari pentru ca ea sa se culce cu el si chiar s-a lasat supusa anumitor perversiuni.

Acest caz, in care a santajat pentru beneficii sexuale, fara agresiune fizica, este considerat viol?
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 06:41, 27 August 2015
nu.. dar tot santaj este si tot fapta penala e! :)) dar asta-i parerea mea de neavizat in domeniu.. e logica bunului simt!
Art. 207 NCP(art. 194 vechiul cod penal) - se referă la șantaj.
Art. 218NCP(ART.197 vechiul cod penal)-se referă la viol.
Astfel ne aflăm în fața a 2 infracțiuni care se vor analiza și pedepsi ca atare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt santajata si amenintata helpmeplease helpmeplease Un baiat are poze cu mine dezbracata si ma ameninta ca o sa le faca publice daca nu fac ce vrea el.(momentan este plecat in Anglia,dar cand o sa vina acasa ... (vezi toată discuția)
Rog sa mi se dea mai multe detalii cu privire la.... Alexha Alexha Un amic de-al meu are o realatie ccu o fata care in prezent are varsta de 16 ani.Au fost impreuna cam un an,dupa care au avut o pauza si acum sunt din nou ... (vezi toată discuția)
Sesizare,plangere sorincosma sorincosma Buna ziua In urma unor sesizari si plangeri facute la politie impotriva unei persoane care ameninta cu acte de violenta si cu agresiuni sexuale adresata ... (vezi toată discuția)