Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Viol sau santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Viol sau santaj

El cunostea mai multe secrete din familia ei. A santajat-o prin amenintari pentru ca ea sa se culce cu el si chiar s-a lasat supusa anumitor perversiuni.

Acest caz, in care a santajat pentru beneficii sexuale, fara agresiune fizica, este considerat viol?
nu.. dar tot santaj este si tot fapta penala e! :)) dar asta-i parerea mea de neavizat in domeniu.. e logica bunului simt!
Art. 207 NCP(art. 194 vechiul cod penal) - se referă la șantaj.
Art. 218NCP(ART.197 vechiul cod penal)-se referă la viol.
Astfel ne aflăm în fața a 2 infracțiuni care se vor analiza și pedepsi ca atare.