Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sesizare,plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sesizare,plangere

Buna ziua
In urma unor sesizari si plangeri facute la politie impotriva unei persoane care ameninta cu acte de violenta si cu agresiuni sexuale adresata sotiei primind raspunsuri ca persoana a fost sanctionata cu avertisment ,am decis cu sotia sa scrie o sesizare (mail) la Politia Romana mentionand faptul ca persoana respectiva continua amenintarile si sa ajuns pana acolo unde a lovit-o pe soacra mea (persoana sta fara forme legale in aceeasi curte cu soacra (titulara)sotia si fetita mea.La insistentele mele sa facut plangere pentru agresiune la politie (septembrie 2015) Sotia a fost chemata la politie unde a fost pusa sa dea o declaratie cum ca EU am scris mailu pe parola ei ceea ce pot sa intru la violare de..nu stiu ce...daca mai trimit asa ceva ca stiu ei ce au de facut (sotia este usor intimidata) Mentionez ca invinuitul ne tot spune ca are el pe cineva la politie si nu avem ce sa ii facem si mai nou o ameninta pe soacra mea ca daca continua ...o sa ii dea foc la casa.(casa unde are domiciliu sotia si fetita mea ) Ce pot sa fac EU in situatia asta?
Solicitati in scris politiei sa va comunice stadiul cerecetarii penale,soacra sa faca,si ea plangere prealabila ptr.infractiunea de amenintare prevazuta si pedepsita de art,206 NCP.