Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiune

Buna seara, as dori un sfat, va rog !

Ma numesc Geta si de cateva luni ma vad cu un barbat cu care ma impac si ma despart periodic.
Ma despart datorita agresiunilor - in primul rand fizice , dar si verbale si ma impac.... cred ca de rusine .
- rusine ca -mi scrie numele la diferite postari pe pagina lui de facebook, chiar daca eu l-am blocat la prieteni ( imi arata altii ).
- rusine ca ma ameninta ca vine la mine la serviciu sa ma faca de ras
- rusine ca pe strada imi vorbeste atat de tare ca toti se intorc sa se uite ca la circ, dar nimeni nu ma ajuta daca cer ajutorul
Si exemplele ar putea sa continue.
As vrea sa merg la politie dar nu stiu exact ce sa fac pentru a putea rezolva situatia , ca dupa sa nu fie si mai rau .

Va multumesc anticipat,

Geta
Puteti depune plangere la politie dar ar trebui sa aveti si ceva dovezi in acest sens, CML, martori etc
Puteti formula plangere prealabila ptr.infractiunile de lovire sau alte violente (art.194 NCP)sau amenintare( art. 206 NCP)