Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt santajata si amenintata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt santajata si amenintata

Un baiat are poze cu mine dezbracata si ma ameninta ca o sa le faca publice daca nu fac ce vrea el.(momentan este plecat in Anglia,dar cand o sa vina acasa mi`a spus ca o sa fiu a lui,sexual vorbind).Imi vorbeste foarte dur si mi`a provocat o foarte mare teama....deoarece am mai fost amenintata de el si acum 2-3 ani,am intretinut relatii intime cu el,prima data am fost agresata,dupa am fost santajata.Doi ani am scapat de el deoarece si-a facut o relatie serioasa si m-a lasat in pace.Din cate stiu a procedat asa cu foarte multe fete dar niciuna nu a facut nimic.Familia mea nu stie nimic si nici nu as vrea sa afle,parintii sunt plecati in strainatate si eu stau singura in casa,bunicii stau in casa vecina,sunt inca minora,anul acesta fac 18 ani.Viata mea e un calvar.Am foarte mare nevoie de sfaturi.Ce as putea face sa scap de el?Cum as putea depune plangere?:( Va rog frumos nu criticati.....
pastreaza toate mesajele in care te ameninta si eu consider ca ar trebui sa o iei pe bunica ta si sa te duci la politie ca alte fete sa nu mai pateasca ce patesti tu...poate daca cele dinaintea ta ar fi avut curaj sa faca ceva tu nu ai mai fi ajuns in situatia asta....nu trebuie sa iti fie frica si nici rusine consider ca familia ta iti va fi alaturi si te vor sustine ....
Producere si raspandire de pornografie infantila, poate primi niste ani de reflectat la racoare pe tema asta. Adrian Pal a primit cinci ani si nici macar nu a fost demonstrat ca facuse el insusi pozele/filmele. Apelul la acest verdict se judeca in continuare.
tgeorgescu, utilizator
Se poate depune plangere penala pentru infractiunea de santaj.
Daca celelalte fete vor sa depuna si ele marturie impotriva lui si mai exista si alte probe, cum ar fi discutiile cu el, ar putea sa se ajunga la tragerea la raspundere penala a acestuia.
Daca are si cazier in mod sigur va ajunge la inchisoare.
@Lascoschi:
In cazul in care prin amenintare sau violente i se cere unei persoane sa intretina un act sexual de orice natura cu faptuitorul, iar in aceeasi imprejurare aceasta cedeaza presiunii la care este supusa, se va retine comiterea infractiunii de viol, iar nu aceea de santaj.
@helpmeplease:
Trebuie sa va anuntati parintii si sa mergeti de urgenta la politie sau parchet sa depuneti plangere. Se poate retine si infractiunea de pornografie infantila pe langa cea care rezulta in urma situatiei de fapt( viol, agresiune sexuala).
Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.As mai avea o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti.Credeti ca parintii mei ar putea fi trasi la raspundere in vreun fel ca m-au lasat singura acasa si ca eu am patit ce am patit???(defapt nu m-au lasat singura,m-au lasat cu bunicii dar nu au lasat nicio imputernicire).Va multumesc!
helpmeplease, utilizator