avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_curuci

Activitate cosmin_curuci

Răspuns la discuția Acord recunoastere vinovatie
Buna ziua.se pare ca totusi scrisoarea care mi-a intocmit-o avocatul si hotararea judecatoreasca a ajuns la politie,serviciul rutier.azi am fost sunat de la serviciul eliberari permise,sa vin sa imi ridic permisul.
Concluzie:acordul de vinovatie a fost acceptat de catre procuror si instanta,am obtinut amanarea aplicarii pedepsei,si ca drept dovada,azi mi-am ridicat permisul.am fost condamnat la 1 an cu suspendare,si perioada de supraveghere 2 ani.Permisul nu se anuleaza pe ncpp.
PS:asta mi-a fost invatare de minte,si sper ca mentalitatea noastra de soferi sa se schimbe.chiar si daca o bere s-a consumat,nu ne mai suim la volan.este pentru binele nostru si al celor din jurul nostru.
Răspuns la discuția Acord recunoastere vinovatie
in hotarare nu este specificat lit g,alin 2 din art 85 care zice:'' sa nu conduca anumite autovehicule stabilite de instanta.
si inca ceva.in hotararea care mi-a ajuns acasa,definitiva si irevocabila,are stampila cu''copie,conform cu originalul''.avocatul mi-a cerut-o,pe motiv ca nu stiu pt ce ii trebuie.acum ma tine ca a trimis-o prin posta,recomandata la IDGP ploiesti,cu toate ca institutia asta nu exista.neinteresandu-ma,m-am dus la politie,ghiseul ridicari permise,si tipul de acolo mi-a jis ca nu a ajuns nimic si tr sa vin cu hotararea care mi-a ajuns prin posta.a zis ca IDGP ca institutie nu exista.luni,15.06,am pus avocatul sa imi scoata alta copie legalizata de la arhiva,eu sunt presat cu jobul sa imi redobandesc permisul,si nici pana azi imi spune ca nu a iesit..ba ca nu este semnata de sefa...probabil se refera la grefier...sau altceva...eu cred ca vrea sa ma lungeasca si sa ma rupa de bani....apelez la un avocat daca ma poate lamuri,contra cost.
multumesc
Răspuns la discuția Acord recunoastere vinovatie
NUnu scrie asa ceva.doar ce am scris mai sus.chestia e ca regret,si daca as putea sa dau timpul inapoi nu as mai face prostia asta.pt un pachet de tigari am ramas fara permis,si pot spune ca am un job foarte bine platit...sunt inginer in foraj si am cazut prost si in fata managerilor mei...iar in hotarare nu scrie nimic anume de interzicerea de a conduce vreun autovehicul.
sunt disperat,pentru ca am un termen limita,si s-a ajuns cam la final,adica la munca,sa le spun ca am din nou permis.
vad ca dai raspunsuri pe masura,mai am o intrebare.
ma pot duce cu hotararea care mi-a ajuns acasa la politie sa vad daca o sa pot ridica permisul?sau trebuie sa scot de la arhiva o copie dupa sentinta(cu toate ca si pe ce am primit eu acasa are o stampila ''copie,conform cu originalul)?
multumesc
Răspuns la discuția Acord recunoastere vinovatie
mi s-a dat amanarea aplicarii pedepsei.iar avocatul imi tot spunea ca nu o sa dau nici un examen ci doar ma duc si ridic permisul,dar inclis sa cred ca spunea asta doar sa ma linisteasca si sa imi ia banii.
in hotarare mai scrie ca tr sa ma prezint la biroul probatiune de cate ori o sa fiu chemat,sa prezint acte din care sa reiasa ca am un un serviciu...si ca am cu ce sa ma intretin...si am de plata cheltuieli de judecata...una de 900 lei,cred pt parchet si una de 400 lei...
Buna seara.am facut marea prostie de a ma sui la volan sub influenta bauturilor alcoolice.a rezultat probe biologice,dosar penal etc.la parchet,impreuna cu avocatul ales procuroarea a fost cu acordul de recunoastere a vinovatiei,mi-a dat 1 an cu suspendare si doi ani de incercare.nu a specificat sa nu mai pot conduce un autovehicul.in instanta,judecatoarea nu a dat nimic mai grav,ci doar a pronuntat ceea ce a propus procuroarea.mi-a ajuns prima oara acasa o copie dupa minuta penala,in care se preciza ca am drept de apel in termen de 10 zile.apoi a venit o copie dupa hotararea definitiva si irevocabila.
acum,intrebarea este:
-ceea ce am obtinut eu prin acordul de recunoastere a vinovatiei,este o amanare a aplicarii pedepsei,si din ce am citit pe diferite forumuri,in cazul acesta permisul de conducere se anuleaza,si am dreptul sa fac scoala de soferi din nou dupa expirarea perioadei de incercare.adica dupa doi ani.
-procuroarea,mi-a spus atunci ca permisul nu o sa fie anulat.
-nu mai stiu ce sa mai inteleg.
-Doresc un raspuns de la un avocat in masura sa ma lamureasca.avocatul meu deja nu mai raspunde la telefon.
Multumesc
Buna ziua,
sa spun pe scurt...am facut prostia de a ma sui la volan beat,sa imi cumpar un pachet de tigari intr-o seara,am fost prins,dus la recoltare probe biologice...intocmit dosar penal.mi-am luat un avocat,am mers pe acordul de recunoastere a vinovatiei,am avut doua infatisari cu procuroarea,si pe decizia care a dat-o avocatului nu a specificat nici ca imi suspenda permisul,nici ca o sa fie anulat.decat un an cu suspendare,doi ani de incercare si amenda 500 lei.a vrut sa imi dea 6 luni sa imi suspende permisul,dar avocatul a obtinut fara.
acum sunt citat la judecatorie,si am o nelamurire...
-judecatorul poate sa imi anuleze permisul?sau acesta judeca ceea ce a cercetat procurorul?
din prostia pe care am facut-o,imi atarna si serviciul....
nu vreau comentarii inutile gen'' bine ti-a facut ''....''sa ti-l anuleze de tot'' si altele.
Vreau doar sa stiu daca pe baza acestui acord de vinovatie imi pot lua permisul inapoi.
De preferat un raspuns de la un avocat sau cineva care a mai trecut prin asa ceva.
PS:nu va urcati sub influenta alcoolului la volan.chiar daca nu faceti accident,sau alte prostii,aceasta prostie va poate da viata peste cap.
Multumesc
Povestea sta in felul urmator:
vecinul si-a luat angajamentul de a reconstrui el gardul,pe cheltuiala lui,asta intamplandu-se cand aveam eu vreo 8-10 anisori.atunci a intrat din spatele casei mele,de fapt a bunicii,gen casa cu prispa de la tara,a intrat pe terenul meu vreo 0.4 m sustinand ca nu stiu cine i-a dat lui o mostenire.adica prosteala pe fata.fara acte,daca era asa trebuia sa vina cineva de la primarie,sa nu mai fie nici pe titlul meu de proprietate 850 mp ci 837 mp atat cat s-a gasit in urma efectuarii masuratorilor cadastrale.
care sunt pasii,detaliat pentru a imi face dreptate?
cei de la primarie au spus ca nu este de competenta lor sa vina sa rezolve ''misterul''.
Buna ziua.
o sa incerc sa fiu cat mai explicit in legatura cu problema mea:
cand am construit casa,am facut cadastrul,suprafata masurata gasita a fost de 837 mp,intravilan,sa specific.pe titlul de proprietate am suprafata de 850 mp.deci diferenta de 13 mp.
acesti 13 mp sunt stapaniti de vecinul meu,a intrat 0.4 m inspre mine pe o lungime de aprox 40 m,pana in spatele curtii .
ce pot face sa imi recuperez terenul?sau care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?
specific ca am scos si harta de la primarie si acolo scrie ca am tot 850 mp.
Va multumesc.
Cosmin Curuci