avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate gtroman

Activitate gtroman

@AVILL multmesc pentru sfaturi, m-am consultat cu un alt avocat si mi s-a spus ca exista posibilitatea ca acei vecini nesimtiti sa fi dobanit bunul prin uzucapiune.din pacate se pare ca romania este inca o tara comunista, avand astfel de legi prin care hotul dobandeste proprietatea daca o poseda 30 de ani.Totusi, cine trebuie sa dovedeasca trecerea celor 30?? pentru ca vecinii nu prea pot dovedi lucru, in plus gardul este facut dintr-o plasa de sarma multumesc
Buna ziua.Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Nu exista cadastru, am cumparat de la un amic terenul, in schimb existau garduri dar se pare ca vecinii intrasera deja pe teren la momentul cumpararii. Din pacate nu prea am putut sa merg anul trecut pe acolo si unul dintre ei s-a mai bagat cu un gard inca vreo 30 de cm.Din raspunsul primit de la dvs inteleg ca singura mea sansa de rezolvare este instanta? Intreb deoarece proiectul de casa este aproape gata si am prevazut gardurile pe limitele reale ale terenului; asa ca m-am gandit sa "demolez" gardurile despartitoare existente(sunt din sarma cu ochiuri) si sa construiesc gardul pe unde trebuia sa fie de la inceput. O zi buna!
Buna ziua. In urma cu aprox 15 ani am cumparat un teren cu o casa veche pel el, acum am decis sa demolez casa si sa construiesc alta doar ca am avut neplacuta surpriza sa constat ca la masurarea terenului de catre topograf din 750 mp am ramas cu 658#-o.Cu alte cuvinte toti vecinii (3 laturi) au intrat peste terenul meu cu garduri,anexe si unul chiar si cu casa. In urma consultarilor cu topograful care are si calitatea de expert judiciar, dar si cu un prieten avocat stagiar mi s-a propus sa renunt deocamdata la orice fel de actiune (granituire , tulburare posesie) pentru ca nu o sa obtin autorizatie de constructie , terenul fiind in litigiu. Dvs ce parere aveti? Ar mai exista si alte variante inafara procesului?
Multumesc!