avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate iuliasimi

Activitate iuliasimi

Am semnat un precontract pentru cumparare apartament la o agentie, insa comisionul "negociat" de 1,5% urma sa-l platesc ulterior. Data limita de incheiere a contractului de vanzare-cumparare fiind 1.05. Intre timp, eu nereusind sa vand apartamentul meu, nu am respectat acest termen, insa m-am inteles cu vanzatorul ca ma asteapta.
Problema este ca din cei 645 EUR comisionul agentie, sunt dispusa sa platesc doar o parte, deoarece agenta nu s-a ocupat absolut deloc de "medierea" vanzarii-cumpararii, nici macar la semnare nu a venit ca astepta sa fie sunata. Iar cu vanzatorul tot eu m-am inteles si am pastrat legatura. Mai precizez ca nu s-a semnat niciun act aditional care sa-mi garanteze ca vanzatorul ma asteapta, agenta multumindu-se ca i s-au dat asigurari verbale.
In situatia data, care ar fi rezultatul daca agentia ma da in judecata, ar avea castig de cauza? Ei sustin ca obligatia lor era doar sa-mi arate apartamentul, desi pe precontract scrie si altceva la obligatii.

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Simona
doar cu banii mei
Buna ziua,

Am un apartament dobandit inaintea casatoriei. Intre timp m-am casatorit si urmeaza sa vand apartamentul si sa cumpar un altul/casa.

As dori sa stiu daca sunt obligata sa trec si sotul pe contract si care ar fi implicatiile in caz de divort.

Si de asemenea sotul are 2 copii majori dintr-o alta relatie. Au si ei drepturi asupra apartamentului si daca da, care ar fi solutia sa nu poata ridica pretentii?

Multumesc anticipat.
Cu respect,
Simona