avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate Honey32

Activitate Honey32

When,

Alienarea parentala in cazul in care copilul este atat de mic nu stiu cum poate fi demonstrata pentru ca nu este luata in considerare si eu nu am decat ceea ce spune fetita. Dgaspc nu intervine, am fost deja si raspunsul este ca pot depune plangere, ei vor face vizite la domiciliul lui care sunt anuntate, el se va comporta frumos si rezultatul va fi ca eu am mintit. Psihologii nu elibereaza acte decat la cerinta judecatoreasca. Sa il dau in judecata pe motivul alienare....intru intr.un cerc. Singura problema pe care am putut sa o rezolv partial cumva a fost plangere la politie pentru scandalurile facute din orice cand vine sa ia fetita
Eu va spun ca fetita mea imi spune constant ca nu vrea la tata(motiv pentru care am convenit cu el sa intre in casa sa o convinga) iar cand il vede nu se bucura dar se supune si accepta sa plece. Am intrebat fetita de ce imi spune ca nu vrea si totusi se duce si mi.a spus ca ii este frica de el. I.am explicat ca tati nu ii va face niciodata rau si mi.a zis ca eu nu stiu, ca daca ea nu merge la tati atunci tati ii face rau la mami. Copilul poate parea bivalent pentru ca este influentat de parinti sau poate stie el de ce. Toata lumea uita ca ei chiar daca sunt mici nu inseamna ca sunt si prosti.

Am incercat o mediere si intr.adevar asta a si cerut. Sa ii dau fetita si sa ii platesc eu pensie de intretinere pentru ca am salariu mai mare decat el. Pana acum nu a platit( de fapt a inceput sa o plateasca de 2 luni printr.o metoda prin care eu nu ii pot ridica motivand ca el asa demonstreaza ca si.a achitat obligatiile si este rea intentie din partra mea ca refuz sa o ridic). Si ca se va razbuna pe mine mi.a spus personal.
Timpul de crestere al fetitei este aproape egal. Doua zile din saptamana la el si 3 la mine, 2 weekenduri la el si 2 la mine, jumatate din vacante....

Buna ziua. Am o problema cu fostul concubin si cu relatia lui de tata cu fiica noastra. De fiecare data cand o aduce (dupa vizita la el) fetita, de 2 ani si 5 luni acum, vine cu tot felul de "informatii" de genul: mama nu are grija de mine, tati rupe capul lu' nenea care vine la mami in casa,....si lista este lunga si tot mai greu de gestionat. Am incercat sa discut cu tatal si mi-a spus ca fetita este schizofrenica si trebuie neaparat dusa la psiholog, ca el nu a facut asa ceva. O perioada fetita nu mi-a mai povestit nimic pentru ca "nu ma lasa tati". In plus fetita vine tot mai agresiva de la intalnirile cu tatal. Povestea din aceasta seara este ca mami nu mai este mama ei ci noua iubita a tatalui este, eu sunt a lu' nimeni, ea (fetita) va pleca cu tati si cu noua lui iubita intr-o tara (nu dau numele) iar mami ramane singura. Ce pot face pe cale legala? Pentru ca nu rezonez in comunicare cu acest om si toata lumea pana acum mi-a spus ca nu am ce sa fac. Nu exista nici-o lege? Chiar nu exista?
Buna ziua doamna draga. Sunt intr.o situatie similara doar ca fetita mea are 2 ani si 5 luni. Am facut o mediere la despartire pentru program unde am fost de acord cu toate cerintele tatalui (timp egal, contributie egala a refuzat si pensie nu vrea sa plateasca). Fetita se plange ca nu vrea acolo, ca tati o cearta, ii da peste manute, ii da bataie la fund, ii spune toata ziua ca este rea, ca face numai prostii, ca daca nu merge la el, el imi va face mie rau....si multe de acest gen. Cu toate acestea legile din Romania sunt foarte prost gandite si nu urmaresc deloc interesul suprem al copilului, in special daca este micut. Doar pentru ca ai contribuit la conceperea unui copil nu te face parinte. Si nu ma refer doar la tatici Sunt si mame care poate nu ar trebui sa aiba drepturi. Eu nu am reusit pana acum sa schimb nici program nici sa ma inteleg cu tatal. Legea nu face nimic pentru ca nu pot demonstra iar pe fetita nu o ia nimeni in seama. Parerea mea este ca tot ce puteti face este sa schimbati modul in care fetita percepe actiunile tatalui pana cand fetita va mai creste si va putea hotara daca si cat va merge cu el. Daca exista cineva care stie vreo alta metoda poate ne spune si noua. Cu drag
Nu imi pot face flotant pentru ca proprietarul nu este in tara, ambasada este la 2000km de locatia lui, nu a lasat reprezentant legal si fostul sot trimite in mod intentionat ca eu sa nu ii pot ridica. A refuzat orice alta modalitate de a trimite. Ce pot face in aceasta situatie?
Locuiesc in chirie fara viza flotant. Fostul sot trimite pensia alimentara la aceasta adresa. Eu nu pot ridica banii pentru ca nu corespunde adresa din mandat cu cea din buletin. De la oficiul postal nu vor sa imi dea nici.o hartie in care sa specifice acest lucru. Cum pot demonstra ca am fost sa ridic pensia dar nu o pot primi? Sau ce pot face? Multumesc
Multumesc frumos pentru clarificari
Buna,
Ce spune legea in cazul in care angajata are contract pe perioada determinata, iar contractul expira inainte ca aceasta sa nasca? Mai are drept la maternitate? Angajatorul este obligat sa nu concedieze angajata insarcinata, dar este obligat sa ii prelungeasca contractul de munca?
Multumesc