avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate COSTI76

Activitate COSTI76

freeelis a scris:

Referitor la decontarea transportului , vedeti ce scrie in reg.intern al angajatorului, in c.i.m. sau in c.c.m. aplicabil acestui.

Acea instiintare este o decizie , sau doar o simpla adresa?

O simpla adresa.
freeelis a scris:

Puteti sesiza ITM-ul cu privire la incalcarea de catre angajator a prevederilor legale privind relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca.

Modificarea locului de munca in baza a ce document s-a facut?

S-a facut doar pe baza acelei instiintari venite prin posta,eu nu am semnat nimic.Dar cu distanta aceasta enorma ce fac?N-ar trebui sa mi se asigure transportul?
Acum cateva zile mi-a venit rau la locul de munca din cauza caldurii(lipsa apei si a unui minim loc cu umbra) si niste persoane au sunat la 112.Am stat circa 24 de ore la spital ceea ce nu le-a placut sefilor mei - de ce am sunat la 112? - iar cand m-am intors la serviciu(pe tura mea),am gasit alt angajat in locul meu,fara a fi anuntat de cineva sa nu mai merg la munca.Am sunat la director si mi s-a spus sa merg acasa si sa astept "un plic".A venit plicul(dupa 4 zile) si mi se comunica,ca mi s-a schimbat postul...in afara judetului la peste 140 de kilometri de domiciliu.
As vrea sa stiu daca s-a procedat corect cu indepartarea mea din post(nu am avut niciun fel de abateri).Cele 4 zile state acasa(pana la primirea "instiintarii" ce reprezinta?Mi se mai platesc?
Pot refuza postul nou oferit datorita distantei mari?Mentionez ca lucrez 12/24 si ca sa ajung acolo fac cel putin 5 ore pe drum.Deasemenea mi s-a comunicat ca nu mi se deconteaza nimic din costul transportului.Pot fi concediat daca refuz acest post?Ce pot face,ma pot adresa ITM-ului?Va multumesc mult!
Discuție Harțuire
Bună ziua! Cred că acesta este titlul subiectului,hărțuire.Până de curând am lucrat la o firmă unde nu mai primisem salariul de câteva luni, plus alte nereguli care se întâmplau acolo,fapt care m-a determinat să înștiințez ITM-ul.Între timp mi-am găsit alt loc de muncă iar fostul director,drept răzbunare că am fost la ITM, m-a amenințat că dă el telefon la actualii șefi și mă dă afară.De atunci zilnic sună la actualul loc de muncă(el și alte persoane puse de el) și le spune vrute și nevrute despre mine,lucruri total neadevărate și pe care oricum nu le crede nimeni.Dar mă deranjează și nu vreau să fiu privit rău din cauza lui.Vă rog mult să-mi spuneți și mie unde mă pot adresa să,să înceteze odată.Vă mulțumesc!