avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraHDR

Activitate AlexandraHDR

Buna ziua,
Parintii mei sunt despartiti de cativa ani buni, fara ca acestia sa divorteze. Tatal meu a parasit domiciliul conjugal, deoarece traieste in concubinaj cu o alta femeie. Eu, mama si sora mea minora locuim in aceeasi casa cu bunicii mei din partea tatalui.
Pe scurt, tatal meu impreuna cu parintii sai vor acum sa ne dea afara din casa, iar eu nu stiu cum sa procedez. Bunicul meu este propietarul in acte al casei, iar el impreuna cu tatal meu, ne cer vehement sa parasim locuinta, ba chiar mai mult au incercat sa ne dea afara cu forta, nu doar prin cuvinte. As dori sa stiu daca este legal ceea ce ei fac si sa-mi cunosc drepturile in aceasta casa, in caz ca am. Mentionez ca de-a lungul acestor ani mama mea a facut investitii in modernizarea locuintei si a participat financiar la fiecare cheltuiala.
Va multumesc anticipat !
Buna ziua! Am citit multe dintre subiectele de pe acest forum, insa fiecare este un caz diferit. Am o cunostiinta, un baiat, (luna aceasta implineste 23 de ani) care a intretinut relatii sexuale cu o minora (in septembrie va implini varsta de 16 ani). Amandoi sunt de etnie rroma, fata a fost virgina.Actul sexual s-a petrecut in casa ei, familia acesteia stiind de prezenta iubitului, vazand ca vor dormi impreuna.El a fost intr-o usoara stare de ebrietate, fata a incercat sa il atraga,l-a pupat,l-a imbratisat, i-a dat de inteles faptul ca vrea sa faca acel lucru. El a dat de inteles in fata familiei ca ar lua-o de nevasta in urma celor intamplate. Dupa cateva zile, acesta a plecat de la domiciliul respectivei,spunandu-i prin intermediul telefonului ca ar dori incetarea relatiei,din motiv ca are pe altcineva si chiar nu si-ar dori o relatie cu respectiva. Fata a inceput sa planga, a anuntat toata familia,acestia au fost la politie si au depus o plangere cum ca ar fi obligat-o sa intretina relatii sexuale cu el. Inca nu a fost sa depuna o declaratie si este foarte infricosat.Mentionez faptul ca, nu are niciun fel de putere financiara, nu ar putea sa isi angajeze un avocat.Daca s-ar face un dosar si s-ar ajunge mai departe,iar fata ar fii dusa la legist s-ar vedea faptul ca nu a fost fortata si nu are urme de violenta. Ce s-ar putea intampla in acest caz? Va fii pedepsit,ori nu? Am inteles ca varsta la care se considera ca un minor si-ar putea da consimtamantul este de 15 ani, ajuta la ceva? Va multumesc!