avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaCretu

Activitate AndreeaCretu

Discuție Demisia
Buna seara. Sunt sofer de tir. Luni mi-am dat demisia de la fostul loc de munca si tot in acceasi zi am incheiat un contract de munca cu o alta firma de transport. Am plecat spre Spania insa acum , dupa 5 zile , nu vreau sa mai lucrez aici . Cum imi pot da demisia fara probleme tinand cont ca vreau momentan sa raman in Spania la o ruda. Multumesc
Ok. Va multumesc pentru informatii si ajutor!
Prima data au hotarat ca ambele case sa fie oferite prin donatie. S-a inceput cu cea a prietenului meu , s-au facut actele dar intre timp la cea de-a doua s-a razgandit si a facut vz-cumparare catre nepot pentru ca a auzit ca daca e donatie poate ataca banca din respectiva tara unde are el datorie. Este adevarat? Poate sa vina cei de la banca si sa ia casa?
Deci mai bine ne vedem de treaba si asteptam sa vedem ce se intampla? Dar prietenul meu (acum proprietar ) poate sa mai renunte la donatie? Sau poate sa vanda casa ? Multumesc
Multumesc . Dar pe tatal lui il deranjeaza ca noi nu vrem sa stam acolo. Se poate sa revoce el donatia? Sau sa il oblige sa renunte cumva?
Buna ziua. Prietenul meu a primit de la tatal sau o casa prin donatie. Acum problema este ca ne este teama sa investim deoarece tatal lui este cautat de o banca din afara tarii pentru a-si recupera banii. O alta problema este ca avem teama ca ceilalti doi fratii isi vor cere drepturile si vor ataca mai tarziu. Desi unul din frati a primit si el o casa tot de la tatal lor, prin vanzare-cumparare dar pe numele copilului lui. Iar cel de-al treilea frate a primit un apartament vanzare-cumparare de la mama lor dar pe numele copilului lui. Va rog sa ma ajutati cu informatii daca are rost sa investim acolo . Apropo tatal vrea sa stea in aceasta casa care i-a lasat-o (deja a inceput sa investeasca). Multumesc!