avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate aurora19

Activitate aurora19

Bunan ziua,as vrea sa ma casatoresc in Spania cu un cetatean din America de sud .El nu este cetatean comunitar ,locuieste in Spania fara acte de rezidenta.Ne putem casatori la Ambasada Romaniei in Spania,sau trebuie sa venim in Romania? Eventual ce acte sunt necesare in ambele cazuri . Multumesc !
Răspuns la discuția Retrocedare terenuri
Multumesc frumos!
La primarie am fost la camera agricola, si mi-au dat sa consult niste registre unde nu am gasit numele ei ,la fel si la OCPI ,unde a fost si mai greu ,pentru ca nu cunosc datele topografice ale parcelelor, am cautat alan-dala cateva zile la rand in haosul perpetuu care domneste acolo. Stiu zona unde detinea parcelele ,era un cartier marginas al Timisoarei ( Ciarda Rosie) ,unde era si o primarie ,care ulterior s-a unit cu orasul si bineanteles ca nimeni nu stie unde au fost duse acele registre dela fosta primarie. Am consultat pana si O.T. ale Arhivelor Statului si nimic ! Bunica mea a murit in 1961, si am aflat ca pe langa aceste parcele de care vorbesc, mai avea o suprafata de teren arabil si o alta mica suprafata de vie in Recas (localitatea ei natala) , pe care le-am gasit in arhiva primariei,insa functionara de acolo mi-a zis ca este tarziu sa mai revendic :(( !

Curios este ca ,aceste persoane in varsta care erau vecinii ei, au confirmat ca atunci cand s-au prezentat la comisia de revendicare , care era instalat in incinta C.A.P -ului , au vazut numele ei inscris in acele registre ,pentru ca datele lor erau scrise sub cele ale bunicii mele.
Deci pe aceeasi coloana,vasazica :-/ !!! Am intrebat peste tot ,unde au fost depozitate acele registre pe baza carora s-au preluat cererile de retrocedare ,si toata lumea dadea din umeri .
Am abandonat un timp cautarea,pentru ca aveam impresia ca toti conspira impotriva meaX-(
insa gandul acesta nu-mi da pace ! mi se pare nedrept ca dupa ce ca o duc destul de greu, sa nu pot recastiga un bun al unui stramos de-al meu , pur si simplu din cauza ca nu am un document ,sau o informatie mai exacta ! uf ...:( Va multumesc !
Răspuns la discuția retrocedare terenuri
Ma intereseaza si pe mine acest subiect ! ma aflu intr-o situatie asemanatoare.
Cand a fost aplicata legea retrocedarilor ,eu nu am stiut ca bunica mea a detinut terenuri la marginea orasului Timisoara. Tatal meu niciodata nu a deschis acest subiect acasa la noi,probabil din cauza ca s-a resemnat ,gandindu-se ca regimul comunist nu se va mai schimba .De altfel a si murit cu un am inainte de revolutie.
In urma cu vreo cinci ani ,ne-am reintalnit cu cei din familia colaterala si discutia a ajuns la punctul in care se vorbea de terenurile pe care le avusese bunica. Imediat m-am dus sa caut pe unde am stiut si eu ,ca sa o caut in unele registre, pentru ca Titlul de Proprietate nu-l aveam (cred ca a fost pierdut de ai mei,sau aruncat!). Ideea e ca nu am reusit nimic nici in ziua de astazi, pentru ca cei din administratie nu vor sa miste nici un deget ca sa te ajute. Peste tot ma intrebau daca am Titlul de ProprietateX-( , mai mult, m-au descurajat absolut peste tot ,ca oricum termenul pentru cererea de retrocedare a expirat :( ! Unde sa apelez ca sa rezolv aceasta problema ,pentru ca mi-ar prinde bine niste bani din mostenirea asta ? Multumesc !