Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Spania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Spania

Bunan ziua,as vrea sa ma casatoresc in Spania cu un cetatean din America de sud .El nu este cetatean comunitar ,locuieste in Spania fara acte de rezidenta.Ne putem casatori la Ambasada Romaniei in Spania,sau trebuie sa venim in Romania? Eventual ce acte sunt necesare in ambele cazuri . Multumesc !
Nu puteti in Spania pentru ca el n-are acte de rezidenta iar in Romania nu poate intra fara viza, deci in situatia asta nu va puteti casatori in UE. Trebuie ori sa-si faca permis de rezidenta in Spania ori sa aplice pentru viza la ambasada noastra din tara lui.

Nici viza n-are pentru Spania, sta ilegal?