avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate Fartusnic

Activitate Fartusnic

Răspuns la discuția Drepturile angajatului !
Buna seara , va multumesc pt raspuns . Din pacate o cerere facuta si aprobata nu am .... ne pune sa facem cererea cu o zi inainte de concediu si ne-o aproba in ziua cand noi suntem deja in concediu .... dar un planificator de concedii exista , facut in calculator ... facut din decembrie , pot sa-i fac o copie , sa o am ..... eu nu m-am angajat ca sa plec ... dar nici sa fiu bataie de joc :( ... vreau doar cencediu :( am 8 luni vechime la angajator si nu vreau sa plec , dar .... daca plec in concediu fara cerere aprobata iar nu-i ok ... singura solutie , este un avocat ?

Mmm... am uitat sa mai intreb odata ... concediu de odihna neluat , neaprobat , are dreptul angajatorul , mai bine spus , este legal sa nu se plateasca ? Eu stiam ca daca nu ti-ai luat CO , el trebuie platit . Deci cum este ?


[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Buna seara , am si eu o intrebare , legata tot de locul de munca : un angajat cu contract de munca individual , perioada nedeterminata ... nu isi poate lua concediu de odihna , desi a fost stabilita data de concediu cu mult timp inainte , acum cu cateva zile inainte de asi lua concediu nu mai poate , pe motiv ca a demisionat un coleg si nu sunt oameni suficienti . Desi se poate lucra si asa ..... ce poate face angajatul care nu isi poate lua concediul ? I s-a spus si ca cine nu isi ia concediul de odihna , acesta nu se plateste .... este legat acest lucru ? Mentionez ca nu exista o cerere de concediu aprobata ci doar un planificator de concedii de odihna al tuturor angajatilor #-o ( imi cer scz pt exprimare si greseli , dar vad negru in fata ochilor de nervi X-(#-o )