avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate valeriastaicu

Activitate valeriastaicu

Doar eu am resedinta in strainatate.tatal locuieste asa cum am spus in prima postare in acelasi oras in tara cu fiica mea...respectiv Rm Valcea.
In acest caz banuiesc ca treb ca mama sa se adreseze Jud Valcea ptr a depune solicitarea.
Multumesc ptr ajutor in primul rand.
Sincer sunt putin zapacita.
ca sa inteleg...prin acea ordonanta eu nu mai trebuie sa fac imputernicire ptr calatorie aici in Spania?suplineste acordul meu de a o scoate din tara ptr vacanta si emiterea pasaportului?
Minora este in grija mea ca mama....numai ca eu muncind aici in Spania iar ea fiind la scoala a trebuit sa ramana in tara.Fostul sot nu vrea sa isi dea acordul ptr vacanta..va dati seama ca nici nu incape discutie sa isi dea acordul ca sa locuiasca cu mine aici.asta pentru ca tutela este comuna.si nu face asta pentru ca ii pasa de copil..nu o suna cate o saptamana..doua..o face pentru a se razbuna pe mine ptr ca am divortat.interesul si binele copilului primeaza.de asta cumva momentan o creste mama mea.eu vreau sa fac tot posibilul ca sa o aduc aici macar in vacanta.Spuneti.mi cum este mai bine sa procedez pentru a rezolva cumva aceasta situatie.
Mentionez ca judecatoarea a luat la cunostina ca eu voi parasi tara si ca minora va ramane cu bunicii pe tot parcursul procesului de divort.
Cu respect
Buna ziua
-cum pot face asta?tot prin instanta?
Cu respect
Despre ce probe ar fi vorba?
Cam ce m.ar ajuta sa suplinesc semnatura tatalui?
Mulțumesc
Buna ziua
am divortat in ian 2015, exista o hotarare judecatoreasca in acest sens prin care imi este incredintata minora spre crestere, domiciliul ei acelasi ca si al meu iar tatal plateste pensie alimentara.problema este ca eu sunt la munca in Spania in acest moment, iar minora este cu mama mea.tatal locuieste in acelasi oras cu ele.
Eu pana parasii tara i.am lasat mamei o imputernicire notariala prin care poate lua decizii in numele meu referitoare la minora, semna acte in numele meu si ma poate reprezenta in orice situatie si la orice institutie a statului roman.
Eu as vrea ca minora sa vina in vacanta de vara in Spania impreuna cu mama mea.problema este ca tatal refuza cu desavarsire sa isi dea acordul.o pot aduce printr.o ordonanta prezidențială pe o perioada fixa de 2 luni? Pot in acest fel sa numai am nevoie de acordul tatalui? De aasemenea mama poate sa mearga in tara cu aceasta ordonanta si cu imputernicirea sa ii scoata pasaport minorei?eu o sa ii fac aici la consulat o împuternicire de calatorie..care cred ca este necesara si o sa i.o trimit in tara.
Va rog...un raspuns
Mulțumesc