avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana2729

Activitate Ioana2729

Buna ziua!
Va multumesc pentru incurajare!
Din pacate, in acest moment eu nu imi permit un avocat. Nici macar din oficiu.. Cresc singura 4 copii, dintre care doi sunt cu (inca) sotul meu, doi din casatoria anterioara.
Acest om cred ca a premeditat toate actiunile sale si cred ca asa a trait toata viata lui.
Eu ma tem pentru siguranta mea si a copiilor mei (toate fete). Am sunat si astazi la politie si mi s-a raspuns ca nu poate sa se ocupe nimeni de caz momentan, pentru ca sunt ocupati cu "antrenarea NATO". Cu alte cuvinte restul lumii poate sa faca dupa cum doreste.
Atitudinea doamnei politist care se ocupa de caz este foarte lejera si subiectiva, nicidecum obiectiva si profesionista.
Cand am sunat sa o anunt despre faptul ca sotul meu aintrat pe contul meu de Facebook si aluat poze de acolo, a intrat pe mail-ul meu si a citit mail-uri primite, a scris mesaje in locul meu, mi-a scris pe facebook (desi in ordinul de protectie scrie clar ca nu are voie sa ma contacteze in niciun fel ), doamna politist a spus ca "Ce vreti doamna, acum? Sa il iau cu forta? Daca nu raspunde la telefon si nu vine de bunavoie, nu am ce sa ii fac! Nu v-a omorat! Eu cercetez cazul cum consider eu!". Aceasta atitudine nu mi se pare deloc a fi profesionista sau in interesul dreptatii sau justitiei, fata de o persoana agresata.
Da! Am gresit ca nu am anuntat politia atunci cand a venit la noi acasa. M-am gandit la copilul nostru, care urma sa aiba o operatie grea si nu am vrut sa o privez pe fetita de prezenta tatalui ei. Nici nu am voie sa fac asta. Insa acest om nu a fost langa noi decat pentru a da altora impresia cat de tata bun e el si pentru a juca teatru, pentru ca apoi sa plece. Si nu oricum! Cu banii copilului, al copiilor!
Eu imi doresc foarte mult sa divortez si sa obtin custodia permanenta a fetitelor noastre. Stiu ca in Dreptul privind familia nu exista reglementari clare cu privire la cazuri cum este al meu, insa trebuie sa existe o solutie astfel incat acest om sa nu ne mai faca rau! Nici mie, nici copiilor, care deja sunt traumatizati. Un tata care abuzeaza fizic si psihic de mama si de copii, care fuge cu banii acestora, care este alcoolic, care a fost condamnat de doua ori la rand pentru fapte de violenta, care mai are doi copii cu doua femei care au fugit la propriu ca sa scape din mainile lui si din calvar, trebuie sa stea departe de noi, Nu sunt un om perfect, departe de mine, insa atat eu cat si fetele mele au dreptul la stabilitate emotionala, la fericire si demnitate.
Va rog sa ma sfatuiti si sa ma ajutati! Multumesc!
Buna seara!
Sunt victima a violentei in familie, urmeaza sa divortez si am depus plangere penala impotriva sotului meu inca de la eveniment, la politie, in Februarie, acest an.
Am obtinut de asemenea si ordin de protectie pentru 6 luni.
Sotul meu a mai avut dosare penale pentru lovire si alte violente, am aflat de ele dupa casatorie si tot eu i-am facut reabilitarea si am depus-o la instanta.
A incalcat oridinul de protectie, insa eu nu m-am dus la politie de frica si am un caz mai "special" in familie. Fetita noastra este bolnava si a suferit mai multe interventii chirurgicale. Am dorit sa fie langa ea.
Acum o luna a devenit iar violent, doar verbal, este adevarat si m-a amenintat de mai multe ori sa ma omoara.
Acum 3 zile a luat cardul atasat la conturile pentru donatii ale fetitei noastre si a disparut. Cand am sunat sa blochez cardul, am aflat ca au fost sustrasi 3000 de lei.
Am fost la politie si am facut plangere pentru furtul cardului si sustragerea de bani. Singurii care stiau pin-ul eram eu si sotul meu.
Cu privire la dosarul de violenta in familie, politia nu a luat absolut nicio masura.
Ordinul de portectie l-am obtinut singura la judecatoria de la Buftea.
Politista care se ocupa de caz refuza sa ii ia macar o declaratie. Am inteles ca nu are calitatea de suspect. Dar cum poate deveni suspect? Doar dupa ce ma omoara? Ca martor poate fi audiat. Nici asta nu s-a intamplat.
Am discutiile cu el, in care scrie ca s-a dus singur la politie in noaptea in care mi-a carat pumni in cap pana am ramas inconsienta, a spus ca a declarat faptele comise. Si domnii politisti de serviciu au spus ca i-a deranjat. I-am precizat acest lucru politistei care are dosarul si nu s-a intamplat nimic de asemenea.
Imi este frica de faptul ca premediteaza sa imi faca rau, poate sa ma omoare chiar.
Este mult de povestit. Am nevoie de ajutor. Va rog! Trebuie sa divortez si sa incerc sa obtin custodia fetelor. Pentru ca avem impreuna doua fetite.
Trebuie sa fie tras la raspundere. Sunt zeci de femei omorate sau nenorocite, atatia copii lasati pe drumuri din cauza acestor "oameni" care nu judeca si nu fac decat rau.
Va rog sa ma sfatuiti ce am de facut si daca acest om va raspunde si va plati pentru ce a facut!
Va multumesc!
Cum poate revoca procura?
Mai exact, ce presupune acest lucru si ce inseamna? Ma gandesc ca atunci cand dai o declaratie, o procura pentru un anumit motiv, scop si este atestata de notar si apostilata in cazul nostru, acea procura este valabila. Altfel, ma gandesc ca toata lumea care da declaratii notariale le poate revoca a doua zi... Nu mai vad sensul lor...
Buna seara!

Sunt mama unei fetite, de 1 an si 4 luni.

In luna ianuarie, in urma unui acord cu tatal fetitei, care este inca sotul meu, mi-a dat o procura prin notar si apostilata de Secretary of the State Illinois prin care isi da acordul de bunavoie si nesilit de nimeni sa am toata puterea de decizie cu privire la tratamentul copilului, educatia lui, ingrijirea lui si dreptul de a calatori cu ea in SUA, Canada sau Europa si de a incepe procedurile de emigrare in aceste state sau in orice stat din Europa. Procura este semnata de el, apostilata si este data pe o durata nedeterminata de timp sau limitata in vreun fel.

Noi ne-am despratit in fapt, insa nu suntem divortati.

Pot calatori cu fetita la tratament sau in alte scopuri cu aceasta procura?

La divort, pentru incredintarea copilului, aceasta procura data de sotul meu are valoare? Ma ajuta sa obtin custodia permanenta? Eu nu vreau sa ii interzic sa o viziteze sau sa se ocupe de ea, insa tratamentul bolii ei este de durata si iau in calcul plecarea mea din tara pe o perioada mare de timp sau definitiv.

Eu nu imi permit sa intentez divort. Nu am nici bani, nici nervii necesari acum.

Pot pleca din tara cu copilul daca nu am divortat si sa fie totul in regula, cu aceasta procura?

Am nevoie de sfaturi si ajutor!

Mentionez ca fiica mea are handicap de grad 1, sever si o boala genetica rara congenitala.

Va multumesc!