avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate rin131971

Activitate rin131971

Discuție Card Sanatate
Buna ziua

Eu sunt somer de 4 ani fara idemnizatie de somaj sau alte venituri.

Intrebare

1,Mi-se elibereaza Cardul de Sanatate in aceste conditii? (din cate am citit eu nu se elibereaza)

2,Daca nu, cate luni trebuie sa fiu asigurat ca sa mi-se poata emite acest card? (plata cota sanatate din mana)
Buna ziua

Am urmatoarea problema pentru care doresc un sfat din partea dumneavoastra:

In blocul de locuinte unde stau (sector 5) de un an de zile s-a vandut un apartament cu patru camere, la parter, catre protectia copilului (primaria sectorului 5). Aceasta institutie a deschis in acest apartament un centru de copii, fara acordul celorlalti proprietari. Administratorul blocului, presedintele si cenzorul spun ca ei nu au avut cunostinta de acest fapt.

Intrebare:

1. Se putea deschide acest centru intr-un bloc de proprietari fara acordul proprietarilor, inclusiv administratiei blocului?
2.Ce masuri se pot lua pentru desfiintarea acestui centru?

PS:
Problema grava este ca persoanele din acest centru vandalizeaza tot blocul iar proprietarii platesc toate pagubele facute de ei (ei nu platesc ce strica in bloc), injura toti locatarii inclusiv pe cei din blocurile vecine si arunca cu tot felul de obiecte in locatari (pietre, bare de metal, absolut orice gasesc,etc)
In scara blocului mereu sunt tot felul de persoane dubioase, etc?

Din cate am inteles de la vecini s-au facut vre-o doua sesizari la protectia copilului si o persoana cu raspundere din acea institutie a spus ca nu-l intereseaza problema noastra, ca el este cineva cu renume si nu putem sa facem nimic si ca suntem obligati sa ii suportam, ca asa vrea uniunea europeana.

Eu nu consider ca primaria sectorului 5 sau o alta institutie este stapana si pe casa mea, casa cumparata cu banii proprii ( o sa jungem in cel mai scurt timp sa nu mai putem veni acasa, sau sa fim fortati sa vindem)

Va multumesc anticipat pentru raspuns