avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters350169

Activitate ContSters350169

TOCMAI ASTA ESTE :

Nu exista la intrare NICIUN AFIS !

I-am intrebat de ce NU AU si au dat din umeri. N-au nici gardian la intrare care sa te avertizeze in caz ca esti grabit si uiti sa-ti lasi bagajele.

Sau poate esti țața Leana de la țară și habar n-ai ce trebuie făcut când intri, dacă nu este niciun AFIȘ, și nimeni nu-ți zice nimic.

dar AU TUPEU !!! mult, tpic oltenesc, nu chiar oltenesc pentru ca si aici e o distinctie...CRAIOVEAN e mai bine zis.

MULTUMESC, mi-am recuperat bunurile prezentand bonul.

VA MULTUMESC TUTUROR pentru raspunsuri !

Nu sunt avocat, de asta am cerut sfaturi, dar cert este ca in cazul LEGISLATIEI ROMANESTI, pentru o JUSTITIE ECHITABILA, este nevoie sa se mai puna MULTE, MULTE, lucruri la punct.
Este FACUTA SPECIAL pentru a permite celor care stiu '' sa se strecoare" sa gaseasca "portite de iesrie" (lacune legislative) atunci cand au comis vreo fapta care cade sub incidenta legii.
Muritorii de rand, ca mine, care nu sunt informati cu privire la DREPTURI si OBLiGATII legale, desi '' NIMENI NU ESTE PREVALAT DE NECUNOASTEREA LEGII" ( in termeni juridici vorbind), pot muri linistiti cu dreptatea in mana.

Partea de comportament civilizat ramane iarasi in stand by.

Resemnata, ma prezint cu bonul si -mi recuperez produsele.

Cu multumiri,

Sorina Caprioara
sorinacaprioara a scris:

cum se face ca nu-l aveam la mine? Le cumparasem cu 1 zi inainte si le bagasem la bagaje pentru ca plecam din localitate....BONUL NU L-AM MAI BAGAT LA BAGAJE ! si pe ultima suta de metri, inainte de a parasi localiatea am vrut sa mai cumpar ceva...Asa am intrat in supermarket, fara sa am la mine bonul de la cumparaturile anterioare....MA DUC LA EI CU BONUL...si-mi RECUPEREZ produsele. Abuzuri sunt multe in tarisoara asta a noastra, sa nu mai vorbim de atitudinea angajatilor...PREZUMPTIE DE NEVINOVATIE ? nu exista in Romania? o atitudine cel putin " civilizata" ?


Logic vorbind, daca eram '' in culpa " (furasem) eram nebuna SA INSIST EU ! sa VINA POLITIA sa constate?

Mi-ar fi facut dosar penal fara sa stea pe ganduri...eu am insistat si cred ca asta dovedeste ca eram '' de buna credinta !"

Bine punctat Domnule Av. Lascoschi !

PREZUMPTIA DE NEVINOVATIE, bat-o vina !!!

O urma de atitudine '' civilizata'' ? prea mult pt Romania...am locuit ceva timp in Franta si avand modelul lor de comportament civilizat...nu tolerez toate porcariile tipic romanesti !

Politistii n-au constatat niciun furt...le-am dat o declaratie ca n-am furat si ma prezint cu bonul. Le era cam lene sa verifice camerele de luat vedere pe parcursul intregii zile
cum se face ca nu-l aveam la mine? Le cumparasem cu 1 zi inainte si le bagasem la bagaje pentru ca plecam din localitate....BONUL NU L-AM MAI BAGAT LA BAGAJE ! si pe ultima suta de metri, inainte de a parasi localiatea am vrut sa mai cumpar ceva...Asa am intrat in supermarket, fara sa am la mine bonul de la cumparaturile anterioare....MA DUC LA EI CU BONUL...si-mi RECUPEREZ produsele. Abuzuri sunt multe in tarisoara asta a noastra, sa nu mai vorbim de atitudinea angajatilor...PREZUMPTIE DE NEVINOVATIE ? nu exista in Romania? o atitudine cel putin " civilizata" ?
aveti dreptate aici si este greseala mea ca nu am fost mai explicita : erau niste flori, mai multi butasi de trandafir....aveau cod de bare pe ei, daca ma lasau sa trec de casa, ar fi inceput sa faca zgomot dovedindu-le ca i-am furat dar, nu m-au lasat....
Am inteles ce mi-ati spus dumneavoastra si va multumesc.

Cei de la supermarket m-au lezat pentru ca m-au facut hoata de fata cu toti clientii.

Produsele mele aveau cod de bare dar EI , NU M-AU LASAT SA TREC PE LA CASA, unde ar fi trebuit ca un dispozitiv sa inceapa sa faca zgomot, daca erau furate de la ei.

La ce categorie juridica pot incadra acest abuz?

Va multumesc frumos !
Nu inteleg cum pot avea dreptate...s-au uitat pe camere si eu nu intrasem in raionul respectiv ! nu apaream pe nicio camera.

Aveau ei lipsa in gestiune ( de la altii probabil) si cum sa si-o recupereze decat retinandu-mi mie bunurile.

Este un abuz greu de tolerat din moment ce m-au facut si hoata pe nedrept de fata cu toti ceilalti clienti care se uitau la mine ca la ultimul om.

Trebuia macar sa ma ia intr-o camera separata pana se lamurea situatia !

asa este civilizat si mai putin lezant moral.
Buna ziua,

Doresc sa va intreb ce as putea face in cazul in care mi-au retinut cumparaturile intr-un supermarket, cumparaturi pe care le facusem intr-un magazin obisnuit, si cu care am intrat in supermarket din neatentie si graba.

EU am chemat politia ( PT CA EI NU VOIAU - se pare ca nu e in avantajul lor ) si am dat o declaratie ca bunurile pe care le aveam in plasa le luasem din alta parte DAR SUPERMARKETUL MI LE-A RETINUT PANA MA PREZINT CU BONUL, deoarece si ei au produse similare.

POT MERGE IN INSTANTA ?
CARE SUNT PASII DE FACUT PENTRU A OBTINE DESPAGUBIRI DE LA EI.

Mentionez ca inca nu le-am dus BONUL, deoarece CAND IL PREZINT SUPERMARKETULUI, vreau SA-MI DEA IN SCRIS CA MI-AU RETINUT BUNURILE MELE, considerandu-ma infractor .

Va multumesc tare mult.

Cu