Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Intr-un supermarket mi-au fost retinute cumparaturile ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Intr-un supermarket mi-au fost retinute cumparaturile facute in ALT MAGAZIN (pentru ca nu aveam bonul la mine)

Buna ziua,

Doresc sa va intreb ce as putea face in cazul in care mi-au retinut cumparaturile intr-un supermarket, cumparaturi pe care le facusem intr-un magazin obisnuit, si cu care am intrat in supermarket din neatentie si graba.

EU am chemat politia ( PT CA EI NU VOIAU - se pare ca nu e in avantajul lor ) si am dat o declaratie ca bunurile pe care le aveam in plasa le luasem din alta parte DAR SUPERMARKETUL MI LE-A RETINUT PANA MA PREZINT CU BONUL, deoarece si ei au produse similare.

POT MERGE IN INSTANTA ?
CARE SUNT PASII DE FACUT PENTRU A OBTINE DESPAGUBIRI DE LA EI.

Mentionez ca inca nu le-am dus BONUL, deoarece CAND IL PREZINT SUPERMARKETULUI, vreau SA-MI DEA IN SCRIS CA MI-AU RETINUT BUNURILE MELE, considerandu-ma infractor .

Va multumesc tare mult.

Cu
Mergeti sa le aratati bonul ca au dreptate, nu trebuia sa intrati cu produse din exterior.
Ei trebuie sa dovedeasca ca sunt produsele lor in caz contrar nefiind vinovat dvs.
Este abuziv sa opreasca produse daca nu pot dovedi ca sunt ale lor.

Cazul poate fi insa dificil daca ar rezulta ca produsele nu sunt ambalate.

Adica se poate fura, ei stiu cum dar nu pot sa dovedeasca ca s-a furat.
Altfel, se poate sa nu fie nimic furat dar ei sa creada ca sunt furate.

Adica instanta ar putea face dreptate dar pana la o judecata dreapta nu se poate stabili...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu inteleg cum pot avea dreptate...s-au uitat pe camere si eu nu intrasem in raionul respectiv ! nu apaream pe nicio camera.

Aveau ei lipsa in gestiune ( de la altii probabil) si cum sa si-o recupereze decat retinandu-mi mie bunurile.

Este un abuz greu de tolerat din moment ce m-au facut si hoata pe nedrept de fata cu toti ceilalti clienti care se uitau la mine ca la ultimul om.

Trebuia macar sa ma ia intr-o camera separata pana se lamurea situatia !

asa este civilizat si mai putin lezant moral.
Nu ati inteles ce am spus.
Si in general sunt greu de citit...
Nu va simtiti lezat din acest motiv...

Daca nu apareti pe camere este abuz...
Daca aveti bonul mergeti si recuperati bunurile retinute fara sa va mai agitati, nu veti avea niciun castig de cauza.

Este vina cumparatorului care intra intr-un magazin cu produse din alte magazine fara a le lasa in locuri special amenajate la intrare.

In mod sigur au la intrare un regulament cu privire la regulile pe care trebuie sa le respecte clientii in momentul accesului si in interiorul supermarketului, regulament in care sa fie prevazuta interzicerea intrarii cu produse din alte magazine.
De exemplu multi clienti desfac produsele sau mananca prin supermarket, pot sa spuna ca au venit cu produsele din alta parte si li s-a facut foame!

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

in general sunt greu de citit...

:)
cyan, moderator