avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate mary_33

Activitate mary_33

Din pacate,in acest articol nu mentioneaza nimic in legatura cu obligatiile angajatorului in perioada de obligatie a angajatului,stipulata in actul aditional.
Eu doream sa aflu daca,invocand in cererea de demisie,faptul ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale,privind drepturile banesti si a orelor suplimentare neplatite,actul aditional va deveni nul,sau daca am castig de cauza,in cazul in care angajatorul ma va actiona in instanta.
Va multumesc!
Va multmesc pentru raspuns.
O zu buna!
Buna ziua, Am o problema la a carei rezolvare sper sa o gasesc la d-vs. Sunt angajatul unei firme din vara anului 2014,atunci am semnat contractul de munca si,la cateva zile am semnat un act aditional referitor la cursuri de specializare in care se specifica suma acestora si perioada de obligatie de a plati contravaloarea acestora,in cazul demisiei. As dori sa stiu daca,in cazul in care angajatorul a incalcat drepturile contractuale ale angajatului privind plata diurnelor,a programul de lucru,actul aditional devine nul. Ca sa fiu mai concret,am fost instiintati printr-un e-mail ca diurna zilnica va fi injumatatita,pe o perioada determinata,fara sa ne dam acordul scris,ceea ce cred ca nu este tocmai o actiune legala. Programul de lucru nu a fost respectat niciodata,intelegerea fiind ca in cazul orelor suplimentare,acestea sa se transforme in zile libere platite,in perioadele de inactivitate,lucru care nu s-a intamplat,angajatorul incercand sa convinga angajatii sa semneze cereri de concediu fara plata,datorita lipsei fondurilor. Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca,in cazul demisiei mele,pe motivul nerespectarii obligatiilor contractuale,voi fi obligat sa platesc cursurile de specializare si a cheltuielilor aferente,stipulate in actul aditional. Va multumesc si astept raspuns.