avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Emilia91

Activitate Emilia91

Răspuns la discuția Partaj cu ambiguitati
utilizator6 a scris:

Daca nu ati contribuit cu nimic la achizitionarea casei de ce vreti parte din ea? Aveti dreptul doar la 50% din imbunatatirile aduse casei , facute impreuna in timpul casatoriei


Pai si de ce n-as avea dreptul la 50% din casa?! Daca legea prevede asa...
Răspuns la discuția Partaj cu ambiguitati
cyan a scris:

Este o certitudine si nu o posibilitate prezentarea chitantei la partaj .


Perfect adevarat! Intrebarea este :
Ce relevanta juridica are chitanta de mana (pe care se afla si semnatura mea !) in a constata cota majorata a sotului meu ?
Recent am fost implicata intr-o inventariere in urma careia gestionarele au fost gasite cu o lipsa in gestiune semnificativa (cca jumate miliard lei vechi). .
Cea care a coordonat inventarierea si restul procedurilor a depus rapoarte de sanctionare atat persoanelor care aveau ca sarcini de serviciu supravegherea gestionara a magaziei dar si mie , care nu am nici-un fel de atributie pe linie de serviciu in acest sens , ci doar am fost desemnata ca presedinta de comisie pentru realizarea inventarierii respective.
Dupa ce am primit decizia de sanctionare, am solicitat documentul in baza careia am fost penalizata si citind raportul de sanctionare redactat de colega mea am constatat ca-i plin de aberatii atat faptice cat si legislative , sustinand lucruri pe care nu le-am facut si folosind termeni legali sau incadrari legale care nu exista.
Totusi conducerea firmei evident ca nu a citit /nu a "compilat" ce se scrie in raport si a semnat "ca primaru" decizia de santionare.
Practic , lasand la o parte gratuitatea acuzatiilor defaimatoare emanate de colega mea cat si inexistenta/inexactitatile aberante ale termenilor juridici si articolelor de lege invocate, colega mea imi defineste activitatea de inventariere aproape dupa definitia neglijentei in serviciu incidenta noului cod penal art .297 (dar poate fi usor interpretata si ca abuz in serviciu art.298 NCP)
Intr-un final am contestat sanctiunea care a fost micsorata dar nu mi-s-a anulat fapta in sine ci au zis ca-i cazul sa fie mai putin exigenti. Asta cu pretul unor probleme semnificative de sanatate si al unor relatii tensionate cu conducerea care ma vede acum ca pe o razvratita. De la alte colege am inteles ca persoana in cauza ar fi procedat asemanator si cu alte colege de serviciu dar care sunt oarecum intimidate.
1. Avand in vedere ca « angajatul raspunde disiplinar ,contraventional si penal » si ca raspunderea disciplinara nu exclude celelalte forme de raspundere juridica , consider corect ca cele relatate in raportul de santionare, inregistrat oficial la sediul firmei pot constitui o dovada/ un temei pentru acuzarea mea (eventuala) pentru neglijenta in serviciu ?
2. Consider ca la acestv moment, trebuie sa-i fac o plangere penala colegei mele pentru abuz in serviciu, prin care sa-i cer sa dovedeasca cele afirmate tendentios despre mine sau in caz contrar sa-si retracteze oficial acuzele ?
3. Ce alte solutii mar mai putea fi ?
Am divortat acum 2 ani dar continui sa locuiesc cu fostul , in acelasi casa pe care am cumparat-o acum 20 de ani , proaspat casatoriti fiind. Pe contractul de vanzare cumparare a casei , nu se specifica, dar inainte de acesta s-a incheiat o chitanta de mana, in prezenta unui martor, in care se precizeaza ca « plata casei a fost facuta de mama fostului sot..... ».
Pe aceasta chitanta de mana am semnat toti, vanzator, noi doi si martorul.
Intrebarea mea este :
In cazul in care bag partaj , casa se va imparte 50/50 sau fostul sot va putea emite pretentii majorate, respectiv cat din casa i-s-ar putea cuveni daca face dovada cu chitanta si martorul ca plata a facut-o ma-sa ?