avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1437 soluții astăzi
Forum Activitate discofreak

Activitate discofreak

Răspuns la discuția Acord de mediere pentru divort
mai am o singura intrebare , dupa ce se da sentinta de divort de la judecatorie eu trebuie sa-i dau 500 euro din bunul comun ... ce act ar trebui sa fac care sa dovedeasca ca eu i-am dat acei 500 fara ca sa am probleme pe viitor , gen sa ma acuze ca nu i-am dat ...
Răspuns la discuția Acord de mediere pentru divort
nu mai imi raspunde nimeni ?
Răspuns la discuția Acord de mediere pentru divort
Faza e ca eu vroiam sa divortez de sotie la starea civila iar ea nu vroia asa ... si asa am ajuns la mediator deci noi am incheiat acordul de mediere in 10.04 dupa care mediatoarea urma sa depuna actele la tribunal si cica in 30 de zile urmeaza sa ne prezentam la tribunal pentru pronuntarea sentintei ( din spusele mediatoarei ) .. dar eu revin cu o ipoteza ... ce se intampla daca prin absurd numai eu am acest acord de mediere redactat prost si cu greselile mentionate iar celelalte 3 copii sunt redactate corect ?
Răspuns la discuția Acord de mediere pentru divort
ok ... atunci am niste intrebari , deci acordul are semnatura si stampila mediatorului ... la fel si semnaturile noastre ? Sa zicem ca se respinde acordul de mediere ce se intampla apoi ? sau sa zicem ca accepta asa cum este , eu tot sunt obligat sa-i platesc 500 de euro chiar daca nu se specifica ce bun detinem impreuna ? sau daca ea la 1000 a iutat sa treaca si euro ? sau am alta varianta ... deci sa zicem ca accepta acordul de mediere si din cauza greseli la data incheierii casatoriei nu ne va acorda divortul .. e pobisil ca eu sa fiu totusi obligat sa platesc acei 500 de euro ? si cum se pot repara greselile din moment ce mediatoare a depus deja acordul la tribunal ?
Răspuns la discuția Acord de mediere pentru divort
a fost incheiat pe data de 10 03 inainte de a depunde actiune in instanta ... 2 .deci la respectivul punctul respectiv e scrie in felul urmator
Partile detin bunuri comune mobile in valoare de 1000 ( nu se specifica ce anume ) din care A*** F***** ( adica eu ) se obliga sa-i restitue jumatare (am scris cu tot cu greseli ca asa e trecut si pe hartie ) din suma adica 500 euro ( aici se specifica ce ) pana cel tarziu ..... peste care mediatoare a scris cu pixul 10.04 2015 (in 10 04 fii infatisarea la tribunal ) nu stiu parca imi miroase a ceva necurat ..va rog sa ma lamuriti
Am incheiat si eu un acord de mediere cu privind desfacerea casatoriei in instanta ... am si eu cateva intrebari ..daca ma poate lamuri cineva ..
1. la precizarea datei cand a fost incheiata casatoria s-a gresit luna .. in loc de 09 a trecut 08 incurca cu ceva procedura de divort ?
2. se precizeaza ca detinem un bun comun in valoare de 1000 de euro ( o masina care nu este inmatriculata pe niciunul dintre soti , dar se specifica ca eu ii restitui jumatate din suma adica 500 euro pana la la o anumita data care e trecuta cu pixul si nu redactata in acord