avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate dudiu

Activitate dudiu

ma scuzati.. insa cate infatisari pot fi si la recurs?.ma gandesc ca deja toate probele sunt deja in dosar si deja s-a dat o sentinta la judecatorie.
Buna !multumesc pt raspunsul anterior!astazi am primit o citatie..cum ar venii in calitatate de ,,intimat,, sa ma prezint.din ce am inteles celalalt sofer implicat in accident a facut recurs.la sfarsit scrie,, in caz de neprezentare nejustificata urmare a caitarii sau sustragere de la primirea citatiei o persoana poate fi adusa in fata instantei de judecata pe baza unui mandat de aducere,, si intrebarile mele: eu in data in care sunt citat voi fi plecat din tara,am un contract de munca pe 3 luni.e obligatoriu sa merg.?nu ar fi de ajuns un avocat ca sa ma reprezinte? cate infatisari poate avea un recurs? multumesc!
buna!(Sotul meu a fost condamnat la ucidere din culpa din cauza unui accident rutier cu o victima si 2 decese).voi copia ce scrie in sentinta penala si apoi voi adresa intrebarea! ,, In baza articolului 178 al 2 cp din 1969 cu aplic art 396 alin 10 cpp,condamna inculpatul la pedeapsa de 2 ani inchisoare pentru savarsirea infractiunii de ucidere din culpa.In baza art 12 din legea nr 187/2012 rap la art 71 alin 1 cp din 1969 interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevazute de art 64 lit a(teza a 2-a) si b cp din 1969 pe durata executarii pedepsei.In baza art 81 cp din 1969 cu aplic art 5 cp,suspenda conditionat executarea pedepsei pe o durata de 3 ani,reprezentand termen de incercare stabilit in conditiile art 82 cp din 1969.In baza art 71 alin 5 cp din 1969 raportat la art 64 lit a(teza 2.a) si b cp,din 1969 pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei se suspenda si executarea pedepsei accesorii.Atrage atntia inculpatului asupra dispozitiilor art 83 cp din 1969 a caror nerespectare determina revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei.,, Acum noi nu intelgem...2 ani sunt cu suspendare sau 3 sau 5(2 plus 3 de incercare-nu stim ce e incercarea)? Ce inseamna,, se suspenda executarea pedepsei accesorii? Ce inseamna ,,interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevazute de art 64 lit a..,,? De cand incepe pedeapsa ?pt ca nu scrie data de cand incepe..? Si dupa cat timp va avea permisiune sa aplice din nou pt permisul de conducere? v-as fi recunoscatoare daca ne lamuriti! multumim!