avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate free1

Activitate free1

cand am depus dosarul am adus acte din spania precum ca copilul nu beneficiaza de nici un ajutor sau alocatie din aceasta tara.nu mai stiu ce sa cred si cum sa procedez .cei de la consulatul Romaniei la MADRID mi-au zis ca nu exista o lege prin care copilul meu nascut in spania dar cetatean roman sa nu aiba dreptul la locatie..stie cineva unde pot apela sa mi se faca dreptate..cei din romania cand am cerut informatii asupra acestei chestiuni mi-au vorbit ca la ultimul om..mai mult tipand decat explicand...
as vrea sa primesc si eu un raspuns la urmatoarea intrebare..am depus dosarul pt alocatia copilului in varsta de 1 an si 2 luni la primaria de care apartin.am primit respinsa cererea dosarului pe motiv ca sotul are un contract in spania..cum se poate ca intr-o tara unii din bucuresti,onesti,constanta cu contracte in spania au dreptul la aceasta alocatie iar noi cei din tulcea nu?copilul e cattean roman ,tin sa mentionez ca statul spaniol nu da alocatie..ceea ce da statul spaniol este un ajutor pt familiile care nu depasesc un anumit venit pe an .si care au unul saau mai multi copii .ce pot sa fac atata timp cat cunosc cazuri din familie si din prieteni care iau aceasta alocatie??