avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate MFG

Activitate MFG

Răspuns la discuția Dreptul la intimitate
in cazul nostru blocul este construit pe un teren de 1000 mp, intre doua case P+E, pe o strada numai de case cu maxim P+2E. Blocul ocupa 90% din suprafata terenului, are autorizatie de P+3E+M ...dar, in realitate, sunt 4 etaje intregi. Blocul are prevazute 4 apartamente pe nivel. Despre locurile de parcare nici nu mai vorbim. Am facut o sesizare catre primarie, semnata de mai multi locatari de pe strada, prin care am solicitat toate documentele in baza carora s-a eliberat aceasta AC. Asteptam raspunsul in 30 de zile si incercam sa vedem ce demersuri legale putem face in continuare. Intre timp blocul este construit in ritm alert, cu dorinta vadita de a-l termina repede si a vinde apartamentele. Astfel, cei ce construiesc se spala pe maine si scapa de orice consecinta ulterioara. Desigur, experienta altora aflati in situatii similare ne-ar fi de un real folos. Multumim!
Răspuns la discuția Dreptul la intimitate
Multumesc mult pentru raspuns. Va rog sa-mi spuneti si ce demersuri as putea face si mai ales unde pentru a scoate din proiect aceste balcoane care sunt la limita proprietatii (curtii) mele invocand dreptul la intimitate. Nu-mi pot imagina nici macar cum as putea sa stau vara la o masa in curtea mea, cu niste prieteni, in timp ce alte 5 familii se uita in farfuriile noastre si in discutiile noastre :( Apoi ma gandesc ca in timp o sa ajung la situatia absurda in care aceste familii sa reclame ca fumul de la gratarul meu le intra in casa, ca volumul discutiile de vara cu prietenii mei ii vor deranja, ca bucuria copiilor mei ii vor deranja samd. Sau si mai grav sa-si scuture paturile pline de praf deasupra mesei mele sau sa arunce chistocul de la tigara peste balcon, fix in curtea mea :( Din pacate traim intr-o tara in care cei care dau AC se gandesc numai la spaga lor si nu se gandesc si la modul in care vor convietui oamenii dupa ce ei au dat AC aberante. Totusi, oare nu mai exista legi in tara asta care sa ne protejeze de aceste situatii aberante?
Am un teren pe care mi-am costruit o casa D+P+E. De curand, pe terenul alaturat, a inceput costructia unui bloc cu 4 etaje!!!. Balcoanele acestui bloc sunt la mai putin de 1m de limita de proprietate si sunt toate indreptate complet spre curtea din spatele casei (locul de desfasurare a activitatii intime a familiei mele). Va rog sa-mi spuneti ce demersuri ar trebui sa fac pentru a-mi putea proteja dreptul la intimitate al familiei mele precum si dreptul la o curte curata avand in vedere ca nu mai putin de 5 familii, in momentul in care vor dori sa iasa pe balcon, se vor uita la toate activitatile desfasurate de familia mea in curtea proprie.