avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate ionutelena

Activitate ionutelena

Răspuns la discuția Casa noastra, terenul altcuiva
Buna ziua!socrii mei figureaza in registrele primariei cu acest pamant si cu aceata cladire deaceea plateste si au platit impozit pe suprafata de 1000 mp DAR figureaza si bunicul (decedat)doamnei cu titlu de proprietate pe aceeasi suprafata.Doamna de la care a fost cumparat terenul nu detine titlul doar indiviziunea .Trebuie cumva "spart"acest titlu care exista?Toti mostenitorii ar trebui sa fie deacord?Multumesc!
Socrii mei au cumparat in anul 1983 o locuinta impreuna cu terenul aferent.In aceea perioada nu se dadea voie sa se treaca mai mult de 250mp in act(socrii platind impozit pe 1000 mp din acel an pana in prezent).Acum incercand prin legea uzucapiuni sa intram legal in posesia acestui teren (pe care se afla locuinta)am aflat ca deja este emis un titlu de proprietate pe mai multe terenuri si printre acele terenuri se afla si 1000 de mp la care socrii mei platesc impozitul.Titlul de proprietate fiind emis in 1993 pe numele bunicului persoanei de la care au cumparat socrii,atunci mostenitorii batranului au facut indiviziune si partea aceasta de teren a fost trecuta in hotararea definitiva a doamnei de la care a fost cumparata casa si terenul.Tin sa precizez ca noi am ajuns la intelegere cu doamna de la care a fost cumparat terenul este dispusa a ne pune in posesia acestui teren dar nu stim ce pasii trebuie
sa urmam.Doamna neavand Titlul de proprietate ,neavand carte funciara pe acest teren doar horararea definitiva de la tribunal cum ca acest lot de pamant se afla in indiviziunea dumneaei.Ce putem face?Multumesc!