avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate anidorin1

Activitate anidorin1

Buna ziua si va cer un sfat legat de un ITP sesizat fals.
Am cumparat o masina cu numere de Bulgaria si am venit cu ea in Italia unde locuiesc si muncesc. Inaintea expirarii documentelor, asigurare si revizie am vorbit cu cineva daca ma poate ajuta. Masina a fost transportata in Bulgaria pe platforma si readusa in Italia. Am gasit-o parcata cum am vorbit cu respectiva persoana cu actele in torpedou. Am verificat asigurarea si era valida dar nu am putut verifica itp-ul. Am fost oprit in trafic de nenumarate ori si verificat si nimic nu s-a intamplat decat, intr-o zi cand un politist la care am ridicat vocea, satul fiind de atatea controale, mi-a retinut talonul ITP spunand ca pare fals. Nimic altceva. Am semnat un proces verbal precum mi s-a oprit documentul in vederea verificarii si am sunat la un numar lasat de politist pentru a ma informa despre act. Mi-a raspuns un avocat. Repede m-am informat de un avocat pentru mine, deoarece numarul trecut de politist in procesul verbal era numarul unuei firme de avocatura.
Mi s-a intocmit dosar penal. Am mers cu masina in Romania pana acasa, dupa care am si vandut masina deoarece nu imi mai trebuia. Acum va intreb, ce va urma?
Am inteles ca trebuie pe 16 februarie sa ma intalnesc cu un judecator sau procuror, o intalnire preliminara.
Nu mi s-a oprit nici un document personal sau altceva ci doar hartia care dovedea revizia rar efectuata. Va multumesc!
Discuție TAXA AUTO
Ma numesc Anidorin si cer sfaturile dumneavoastra referitoare la inmatricularea masinii in Romania. Am achizitionat-o din Italia si inmatriculat-o in Bulgaria deoarece totul a fost realizabil intr-un timp mai scurt si totodata mai ieftin financiar vorbind.
Cum in momentul de fata ma aflu in Italia doresc sa o inmatriculeze mama mea pe numele ei. Detin procura notariala intre mine si vanzatorul bulgar dar ma repet, asi dori sa fie pe numele mamei. Totodata m-a lovesc de aceasta taxa care mi se pare putin exagerata si nelegala totodata.
Care ar fi pasii de urmat pentru a inmatricula aceasta masina in Romania evitand plata in anticip a taxei si recuperand-o ulterior printr-un proces?
Domiciliul fiind in Jud. Neamt.

Multumesc anticipat!