avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate alinakh

Activitate alinakh

Firma urmeaza sa intre in insolventa, am o masina in leasing (achizitionata pe firma) la care am platit 3 ani si 6 luni urmand sa mai achit 6 luni plus valoarea reziduala. Cum si cand pot recupera masina, fara a plati anticipat ratele? Mentionez ca firma mai are in patrimoniu un apartament , care ar acoperi datoria totala a debitelor, dar nu intentionez sa-l pierd.
stupida sau nu e cu adevarat o problema pt cei care detinem animale de companie , ce putem face
avem voie in spatii special amenajate din parcuri , dar nu avem voie in parc ... ce putem face in afara de a contesta amenzile ... am semnat tot felul de petitii dar nu cred ca se va rezolva ceva
martori am , eram cu o vecina care de asemenea a fost amendata, si au mai fost cazuri cu amenzi date de cei de la comunitara , fara uniforma , chiar mi-ar fi foarte util ast mesajul dvs, o sa caut si eu , desi am zapacit internetul poate poate gasesc o baza legala pt viitoarele "incidente" , dar fara succes pana acum
nu am cum sa demonstrez eu doar eu si catelul, cei care m-au amendat asa s-au legitimat ca fiind de la politia comunitara , s-au legitimat, erau imbracati in civil ( au motivat ca asa au directiva tocmai ca noi , propietarii de animale, sa nu ii sesizam ) probabil ca de acum o sa ies cu telefonul pus pe inregistrare , altfel cum as putea demonstra ? nu stiu ce sa mai zic , mi se pare oricum o mare tampenie ce se intampla , ce ar trebui sa fac sa merg la Primarie sa vad cum e incadrat acel spatiu ...
din pacate m-am enervat atat de tare, m-am certat cu ei si am plecat, nu am luat procesul verbal , dar mi s-a comunicat ca voi fi amendata, i-am lasat pe bancuta scriind la el
pai dupa cum am spus au fost interesati daca am materiale de curatenie asupra mea, si chiar ,mi-au zis ca desi e tot spatiul verde am voie in gradina atat timp cat curat dupa catel... asta mi-au zis cei de la locala, sunt convinsa ca daca erau cei de la comunitara care se cred buricul pamantului m-as fi ales cu o a doua amenda ... deci singura solutie e sa fii tare in gura si sa depui contestatii la sir ...
pai dupa spusele lor eram ... deci e vorba de un spatiu cu 3 bancute si 3 copaci de la coltul blocului, unde nu exista nici un panou ca sa ma avertizeze ca as avea sau nu voie cu animale, unde am intrat si stat acolo fara nici un fel de problema de aproape 2 ani de cand am catelusa , un spatiu pe care ei l-au numit spatiu de relaxare ...
am citit si cazul utilizatorului valentin_a , diferenta e ca in spatiul care era nu este nici un indicator care sa interzica accesul cu animale , nici macar la locului de joaca pt copii nu este afisat acest lucru, si cand l am intrebat pe d nul de la comunitara unde scrie mi-a fluturat legea , ca toti detinatorii de animale au obligatia de a se informa indiferent ca sunt sau nu panouri ...
da pot sa contesc , dar asta nu inseamna ca nu o sa mai primesc amenzi, am ajuns sa merg in alt sector sa-mi duc catelul sa alerge, si chiar sa-mi fie teama cand ies afara sa nu cumva sa calce pe spatiul lor verde... nu mi se pare normal sa se faca un asa abuz doar ca am animal de companie ...sa ne tineti la curent cu cazul dvs.