Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma in insolventa si contractul de leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma in insolventa si contractul de leasing

Firma urmeaza sa intre in insolventa, am o masina in leasing (achizitionata pe firma) la care am platit 3 ani si 6 luni urmand sa mai achit 6 luni plus valoarea reziduala. Cum si cand pot recupera masina, fara a plati anticipat ratele? Mentionez ca firma mai are in patrimoniu un apartament , care ar acoperi datoria totala a debitelor, dar nu intentionez sa-l pierd.
puteti incheia cu firma de leasing in contract de novatie-pe persoana fizica.
Novatia este reglementata de art.1.609-1.614 NCC.Novatia nu se prezuma.Intentia de a nova trebuie sa fie neindoielnica.Asta inseamna ca,trebuie incheiat un contract de novatie care , trebuie sa respecte toate elementele de validitate ale oricarui contract.