Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA valoare reziduala cuprinsa in rata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

valoare reziduala cuprinsa in rata

Sunt nedumerita daca am valoarea reziduala prinsa in rata si primesc factura in fiecare luna cu rata si valoarea reziduala
TVA AFERENT VALORII REZIDUALE prinsa in rata este da sau nu deductibila.
Mi s a spus ca este deductibila si ca doar la primirea ultimei facturi atunci valoarea reziduala este nedeductibila, pentru ca este o prestare de serviciu si ma pot razgandi pana la finalizarea ratelor sa achizitionez masina, precizez ca acest raspuns l am primit de la o pers de la Finante Brasov si nu stiu cum sa procedez poate a fost un raspuns eronat.

Multumesc anticipat
Sa inteleg ca in cadrul contractului de leasing utilizati un autoturism destinat exclusiv transportului de persoane care se incadreaza la nedeductibilitatea TVA privind achizitia, precizata in OG 34/2009.
In acest caz, da, ati primit un raspuns eronat. Atat in normele de aplicare cat si in "celebra" circulara emisa de min finantelor, se specifica faptul ca valoarea reziduala reprezinta transferul bunului din proprietatea societatii de leasing. Faptul ca dvs. platiti cote din rata reziduala IN AVANS reprezinta nemijlocit acceptul dvs de a achizitiona bunul la sfarsitul contractului si mai mult decat atat, d.p.m.d.v. in acest caz nici TVA aferent ratelor de leasing nu mai pooate fi deductibila, intreg contractul de leasing constituind de fapt o livrare de bunuri.
In cazul in care autoturismul luat in leasing nu se incadreaza in categoriile enuntate de lege , tva pentru valoarea reziduala nu este deductibil. Se stabileste daca valoarea reziduala este inclusa in rate ( acest fapt este mentionat in contract si in scadentar) , daca valoarea reziduala este inclusa in rate se stabileste cat din suma facturata este valoare reziduala se aplica 19% si se inregistreaza 635 analitic distinct la 4426.
Daca la data emiterii OG 34/2009 contractul de leasing era in derulare se mai aplica prevederile ordonantei privitor la ded tva. Am aceesi situatie cu valoare reziduala facturata lunar, autoturismul nu se incadreaza in exceptiile prevazute in lege.
LEXUSS a scris:

Sa inteleg ca in cadrul contractului de leasing utilizati un autoturism destinat exclusiv transportului de persoane care se incadreaza la nedeductibilitatea TVA privind achizitia, precizata in OG 34/2009.
In acest caz, da, ati primit un raspuns eronat. Atat in normele de aplicare cat si in "celebra" circulara emisa de min finantelor, se specifica faptul ca valoarea reziduala reprezinta transferul bunului din proprietatea societatii de leasing. Faptul ca dvs. platiti cote din rata reziduala IN AVANS reprezinta nemijlocit acceptul dvs de a achizitiona bunul la sfarsitul contractului si mai mult decat atat, d.p.m.d.v. in acest caz nici TVA aferent ratelor de leasing nu mai pooate fi deductibila, intreg contractul de leasing constituind de fapt o livrare de bunuri.

Buna ziua,
din cate auzisem eu, optiunea de cumparare exprimata in scris, de utilizator, reprezinta momentul acceptului de achizitionare a bunului respectiv.
Ma aflu in o situatie asemanatoare, iar includerea ratei reziduale in ratele lunare, mi a fost impusa de societatea de leasing. La aceasta se adauga faptul ca in contractul de leasing se mentioneaza ca trebuie sa imi exprim optiunea de cumparare cu 2 luni inainte de finalizarea leasing ului,(moment in care se face transferul dreptului de proprietate).

Atat timp cat transferul dreptului de proprietate reprezinta momentul livrarii de bunuri si ea se face cu 2 luni inainte de finalul leasing ului, cred ca nedeductibil ar trebui sa fie tva ul ultimelor 2 rate sau macar al ultimelor 2 rate plus valoarea reziduala, daca o considera ca valoarea de transfer.

Va rog, ma puteti lamuri? Multumesc.
Da am fost la asistenta contribuabili cu contractul de leasing si mi s a spus clar
ratele de leasing si inclusiv valoarea reziduala sunt deductibile din punct de vedere tva
pentru a intelege mai bine::
contract incheiat in 2007
- perioada leasing 48 luni = 4 ani
- optiunea de cumparare: - utilizatorul se angajeaza definitiv si irevocabil sa cumpere bunul la valoarea reziduala
- locatorul este de acord sa transfere utilizatorului , la sfarsitul perioadei de leasing, dreptul de proprietate asupra bunurilor, numai in cazul in care toate conditiile sunt indeplinite
RASPUNS PRIMIT:
PERIOADA DE LEASING ESTE CONSIDERATA PRESTARE DE SERVICIU CU TVA DEDUCTIBIL LA VALOARE REZIDUALA SI INCLUSIV RATE
ULTIMA FACTURA PRIN CARE SE TRANSFERA BUNUL IN PROPRIETATE E CU TVA NEDEDUCTIBIL
SI AM INSISTAT AM SPUS CA PE NET APARE ALTCEVA SI MI S A DAT RASPUNS SA FAC O ADRESA LA FINANTE CU ACEASTA PROBLEMA SI SA O DEPUN LA REGISTRATURA SI VOI PRIMI CELASI RASPUNS
precizez ca am vb cu 3 persoane de la finante si acelasi raspuns sa vad cum imi fac timp si o sa fac si o ADRESA scrisa daca mai aveti nelamuriri faceti adresa si depunti o la registratura finante sa va convingeti ca ce spun e e corect
BAFTA