avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate rokikiki

Activitate rokikiki

Răspuns la discuția Acces dosar CNSAS
Promit să țin advocanet la curent când voi avea informații.
Ître timp, vă împărtășesc o descoperire, deocamdată online.
Conform acestui articol:
[ link extern ]
„La sala de lectură vin 1.000 - 1.500 de petenţi pe an, care îşi pot consulta propriul dosar"

Deci, la o țară de 21 de milioane de locuitori (câți erau la vremea Revoluției) rezultă o medie de 3-4 consultări dosar pe zi lucrătoare (=cereri soluționate și apoi „consumate" prin accesare). Destul de interesant ca... lipsă de interes.
Răspuns la discuția Acces dosar CNSAS
:) Exact.
Înainte să accesez dosarele (al meu și ale părinților mei) va trebui să îmi fac un „coaching" sau un fel de examen de conștiință. Nu de alta, dar trebuie să fiu pregătit să aflu lucruri șocante despre prietenii mei *actuali* nu numai despre personaje care nu-mi mai sunt în preajmă.
Sunt oameni pe care (dacă-i regăsesc pe post de informatori) trebuie să-i pot ierta, cum ar veni, din start, ca să nu-mi otrăvesc mie și lor prezentul, în numele clarificării trecutului :)
Dar asta e o digresiune care nu are de-a face cu tema și cu profilul sitului....
Răspuns la discuția Acces dosar CNSAS
Mulțumesc pt informație – mecanismul îl cuoșteam de pe situl cnsas-ului, aș fi curios dacă cineva a avut experiențe personal. Cunosc și situl vaisamar.wordpress.com, însă informația de acolo pare să fie veche, în orice caz nu apar comentarii de la persoane care au accesat dosarul în ultimii ani.
In primul rand va multumesc pentru ocazia de a adresa o intrebare.

Problema mea vizeaza accesul la dosarul intocmit de Securitate pe vremea comunismului.
Are cineva experiente din domeniul acesta?

Ma intereseaza indeosebi:
- daca procedura mai este posibila (o cautare google da rezultate contradictorii)?

- care este versiunea cea mai expeditiva din p.d.v. al eventualelor veniri la Bucuresti? (mentionez ca traiesc in strainatate deci ar fi dificil sa vin in mod repetat)

- a accesat cineva dosare ale rudelor de gradul 1 si 2 decedate? Daca da, ati putea sa impartasiti cum a aratat practic procedura respectiva? Ca necesar de acte am urmatoarea sursa: [ link extern ] :)

Cea mai importanta este insa prima intrebare, mai este accesibila procedura? Nu de alta, dar.... [ link extern ] :