avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Activitate Malasorte100

Activitate Malasorte100

Va multumesc pentru raspunsuri. Totusi creditorul castiga de pe urma mea peste 2000 lei in 4 luni. Probabil si ei vor sa castige ceva, rapid, decat sa se lungeasca prin tribunale, mai ales ca mai mult ca sigur exista clauze abuzive.Abuziv sau nu, sunt acolo scrise, 3 % pe zi la intarziere, pana la stingerea debitului restant.Am mail oficial de la ei, ca daca platesc suma de 4000 se stinge datoria si se opreste executarea. Decat sa mai fiu actionat in judecata, sa mai primesc instiintari pe la servici, o sa incerc sa achit. ( ca o paranteza, avand in vedere dobazile ametitoare, si procentul de 3% aplicabil zilnic in caz de intarziere, daca as ajunge la proces sansele ar cam fi de partea mea, mi-a zis prin telefon un jurist, fara sa citeasca actele, m-as lungii vreo cateva luni, si tot pe la 4000 as ajunge, suma + dobanda recalculata + cheltuieli judecata )
Ce am vorbit la telefon, mi-au confirmat printr-un mail, zilele de intarziere, suma totala care ar trebuii platita si suma care sa o platesc, fapt care duce la stingerea datoriei. Banuiesc ca este oficial si in regula, si creditul s-a facut online, actele s-au semnat online.
Am sunat si am cerut sa vorbesc cu cineva de la departamentul ''recuperare debite''. Suma a ajuns la 8000. Dupa ce le-am explicat ca toti banii odata nu o sa am cum sa ii dau, si o sa se ajunga la poprire, si poate dura destul de mult, am gasit spre uimirea mea intelegere - pana in data de 8 apr sa achit 4000 ron si se stinge datoria.
Pe mine ma intereseaza mai mult cat de mult pot pune dobanzi, inca 2-3 luni..nu exista o limita?, de 3 ori suma imprumutata, de 10 ori..are cineva astfel de informatii?
Mai exact au comision de 58 de ron zilnic. Totul s-a efectuat online, o sa-l printez si o sa merg sa vad ce se poate face. Multumesc
Buna ziua. Am un credit restant la ExtraSimplu, din anumite motive nu am reusit sa il returnez la timp ( 1800 + 530 intr-o singura transa ), iar aces IFN are o dobanda penalizatoare de vreo 30 lei pe zi. Deci dupa 3 luni am ajuns la 7000, din 1800. Aceasta suma este colosala ptr mine, si desii am incercat sa vb cu ei, sa le platesc suma initiala plus ceva acolo, au zis ca am contract si ei merg inainte cu el. Intrebare mea este...pana la ce suma se poate ajunge...si..pot sa fac ceva sa ii stopez ( de mentionat ca toti banii nu ii am ) . Incearca de vreo 3 ori pe zi sa traga bani de pe card. Un sfat? e legal daca au contract sa imi puna sume la nesfarsit?