avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate ValaA

Activitate ValaA

Banuiam ca e nevoie de instanta, dar faptul ca nu are adresa in CI nu se sanctioneaza de catre politie? Nu exista o masura care sa previna abuzul si ilegalitatea , pana la instanta?
adisan a scris:

Ginerele mai are bunuri în locuință?

Da , mai are ,o parte restul au fost luate . A luat si ce nu-i apartine . Problema e ca , asa cum obisnuiesc oamenii mai ales la tara , nu prea au acte pe lucrurile ce le apartin. (sifonierul cu haine nu intra in calcule) Nici n-ar fi mare lucru de recuperat (lucruri) dar pur si simplu o hartuieste si o ameninta .

Buna ziua,
Intrebarea mea se refera la situatia unei femei in varsta , a carei fiica , inca legal casatorita , e plecata in strainatate la munca. Ginerele doamnei (sotul fiicei) a ramas , pt o vreme , la domiciliul dansei, insa de ceva vreme (1-2 ani) nu mai are domiciliul legal acolo .
Cum poate batrana sa-l evacueze in conditia in care ginerele intra abuziv in locuinta dansei ? E suficient prezenta politiei sau e nevoie de hotarare judecatoreasca?
Răspuns la discuția Certificat de atestare fiscala
Multumesc pt confirmare , este exact ce mi-a spus si notarul .Va rog sa-mi spuneti care ar fi metoda cea mai buna sa-i conving ? Poate o cerere oficiala?
Buna ziua,

Sunt in situatia de a incheia succesiunea in urma decesului parintilor si printre actele necesare se afla si certificatul fiscal. Din pacate , parinti mei au lasat niste debite la impozitele locale ,sume nu exagerat de mari dar pe care nu le pot achita integral .Am achitat taxele si am lasat penalitatile pe care le voi achita esalonat , si am solicitat sa mi se elibereze certificatul fiscal .Mi s-a spus ca dumnealor nu pot elibera documentul atata timp cat nu sunt achitate debitele integral .Dupa cum am citit in codul de procedura , nu mi se pare ca un aseamenea document nu poate fi eliberat .De altfel , notarul mi-a spus ca poate face succesiunea pe baza unui certificat fiscal cu debite .
Intrebrea mea este daca este in regula atitudinea primariei ,daca este incompetenta sau un abuz pt a forta achitarea datoriilor