avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate Ionelaionelaionela

Activitate Ionelaionelaionela

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu adeverinta de cotizare cass angajat pe ultimele 6 luni pe care vechiul angajator ti-o elibereaza la plecare, iar noul angajator ti-o solicita la angajare (in eventualitatea in care vei avea la noul loc de munca medical).
Eu am lucrat 2 ani la o firma, de la care mi-am dat demisia in data de 28 februarie 2017.Vechiul angajator mi-a eliberat adeverinta de care vorbeam mai sus, adeverinta pe care eu i-am dus-o noului angajator. Problema mea este ca pe 17 martie 2017 mi -am dat demisia de la noul angajator.
Intrebarea mea este urmatoarea :ultimul angajator la care am sta doar in perioada 1-17 martie 2017 este obligat sa-mi elibereze o adeverinta cu stagiul de cotizare cass. Daca da, in acea adeverinta el ce trece, doar cotizatia 1-17 martie 2017 si eu voi solicita de la vechiul angajator o alta adeverinta pe ultimele cinci luni ? Sau ultimul angajator imi elibereaza o adeverinta pe 6 luni luand cotizatia pe ultima luna de la el si celelalte cinci conform adeverintei aduse de mine la angajare? Altfel spus, cui ii solicit eu adeverinta cu stagiu de cotizare pe ultimele 6 luni ?O sa am una sau doua adeverinte (una pe ultima luna si alta pe celelalte cinci luni)? Multumesc anticipat.
Daca am lucrat 6 ani cu carte de munca si mi s-a desfacut apoi contractual de munca pt restructurarea postului pot benefecia de somaj si cat timp? Mentionez ca eu am adresa din buletin in Bacau , iar angajatorul si locul de munca au fost in cei 6 ani in Bucuresti? La ce ITM treb sa ma adresez : Bucuresti sau Bacau ? Multumesc
Am urmatoarea problema: lucrez de 6 ani la acelasi angajator cu contract pe peroada nedeterminata. Am fost anuntata ca voi fi concediata deoarece mi se restructureaza postul (din 8 posture similar vor raman doar 6) . Dupa anunt trebuie sa stau in preaviz 20 de zile si apoi voi primi 2 salarii compensatorii. Maine vom fi chemati la HR sa semnam decizia. Pot refuza sa semnez? Pot cere mai multe salarii compensatorii ? Pot face ceva legali favoarea mea?